Komentarz synoptyka: 2024-05-29

W wielkoskalowym polu ciśnienia nad kontynentem zachodzą powolne zmiany; wyż zna Rosji, którego klin obejmował wczoraj wschodnie regiony naszego kraju słabnąc, wycofuje się na południowy wschód, w rejon Morza Kaspijskiego. Jedynie północne regiony Półwyspu Skandynawskiego pozostają pod jego wpływem, zachodnia część kontynentu, w tym obszar naszego kraju dostaje się pod wpływ cyrkulacji cyklonalnej niżu znad Morza Północnego.

Zafalowany front chłodny, w strefie którego wczoraj nad zachodnią połową kraju występowały burze i intensywne opady przelotne, również z gradem, powoli przemieszcza się na wschód ze słabymi przed południem opadami przelotnymi i nielicznymi burzami. Osłabiona nocą konwekcja termiczna uaktywni się w godzinach popołudniowych nad wschodnia połową kraju, szczególnie w szerokim pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze po Małopolskę i Podkarpacie. Aktualne położenie strefy frontu i opadów oraz burz, które formować się będą w godzinach popołudniowych możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Burzom oprócz intensywnych opadów przelotnych może towarzyszyć grad.

Jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/country/pl oraz mapach radarowych wschodnia migracja frontu utrudniana jest przez antycyklonalną cyrkulację górnego klina wyżu znad Rosji. Na froncie ścierają się dwie masy powietrza o różnych charakterystykach temperaturowych i wilgotnościowych. Od zachodu, w rozbudowującym się klinie podwyższonego ciśnienia napływa chłodne powietrz polarne morskie, nad wschodnie regiony cieplejsze i wilgotne powietrze z obszarów Morza Czarnego. Termiczną charakterystykę mas powietrza w dolnej połowie troposfery możemy poznać na podstawie map topografii względnej 500-100o hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202405281200&projection=opencharts_europe&valid_time=202405290900 .

Efektem ścierania się tych mas nad naszym obszarem jest strefa frontowa, której aktywność będzie wzrastać wraz ze wzrostem kontrastu termicznego za i przed frontem. We wschodniej połowie kraju możemy oczekiwać wzrostu temperatury do 23-25°C, w zachodniej 22-24°C przy małym i umiarkowanym zachodzeniu na zachodzie oraz umiarkowanym i dużym na wschodzie. Powieje umiarkowany z kierunków zmiennych wiatr, porywisty podczas burz, w porywach do 70 km/h.

Formowanie się komórek konwekcyjnych, w tym superkomórek, z którymi związane są intensywne opady przelotne i burze możemy śledzić na prognostycznych mapach frakcji zachmurzenia. W miarę wzrostu temperatury możemy zauważyć w polu chmur niskich narastanie „ziarnistości”, czyli formowaniu się zachmurzenie kłębiastego Cumulus, Stratocumulus. W miarę wzrostu konwekcji w polu chmur średnich formują się większe klastry zachmurzenia, w polu chmur wysokich w późnych etapach rozwoju konwekcji wyraźne są duże skupiska chmur wysokiego piętra z wbudowanymi piętnami wierzchołków chmur Cumulonimbus lub ich kowadeł, sięgających lub przekraczających poziom tropopauzy.

Jutro 30 maja w Święto Bożego Ciała możemy oczekiwać zmiennej pogody, z umiarkowanym lub dużym zachmurzeniem, przelotnymi opadami deszczu i burzami, głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Temperatura od 21-23°C na zachodzie do 25-27°C na wschodzie kraju. Wiatr z kierunków zmiennych, przewaga południowo wschodnich.

Ryszard Klejnowski

29 maja. środa, 150 dzień 2024 roku; 7:30

Udostępnij artykuł