Komentarz synoptyka: 2024-05-28

Podobnie jak od wielu dni wyż znad Rosji obejmuje nie tylko jej rozległe obszary od Morza Czarnego po Półwysep Kola, lecz znaczne obszary Europy Wschodniej, w tym również wschodnie jego regiony. Wyż z ciśnieniem w centrum około 1030 hPa powoli wycofuje się na południowy wschód w rejon Morza Kaspijskiego, jednak północne regiony Półwyspu Skandynawskiego jeszcze przez kilka dni pozostawać będzie w słaboogradientowym polu podwyższonego ciśnienia Postępująca od zachodu płytka zatoka niżu znad Morza Norweskiego z zafalowanym frontem chłodnym rozmywać się będzie nad zachodnią połową i centrum kraju w polu ustępującego na wschód obszaru podwyższonego ciśnienia.

Na prognostycznych mapach temperatury i linii prądu możemy obserwować jak w suchej masie powietrza polarnego kontynentalnego napływającego z południowego wschodu szybko w godzinach okołopołudniowych, przy bezchmurnym niebie wzrastać będzie temperatura powietrza do 25/29°C. Jednoczenie od zachodu obserwujemy napływ chłodniejszej masy, powstaje wyraźny obszar, linia zbieżności na której formować się będą mniej lub bardziej intensywne zjawiska konwekcyjne. Początkowo w strefie przedfrontowej na zachodzie również wzrastać będzie temperatura, lecz nieco wolniej, ograniczana napływającym zachmurzeniem, w strefie frontu i za nim temperatura może spaść nawet o 10°C. Szczegóły numerycznej prognozy możemy analizować na naszych mapach i meteorogramach, a aktualne położenie stref zachmurzenia, opadów i burz na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl/country/pl i zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Największej ich intensywności możemy oczekiwać we wczesnych godzin okołopołudniowych do wieczora na froncie w szerokiej strefie od Koszalina przez Poznań po Wrocław i Sudety. Można spodziewać się opadów rzędu 30 mm/h, jednak w przypadku znaczniej rozbudowanych chmur Cumulonimbus -mogą być intensywniejsze, sygnalizują to na naszych meteorogramach czerwone „szpilki” zakończone kropką, można spodziewać się również pojawienia się gradu. Za frontem, w chłodniejszym powietrzu mogą występować słabe przelotne opady. W nocy, na skutek zaniku konwekcji tak opady, jak i burze powinny zanikać, „odradzając” się jutro i we czwartek nad wschodnią połową kraju, w chłodniejszej znacznie masie powietrza, przy znacznym zachmurzeniu, opadach przelotnych i burzach temperatura niewiele przekroczy 20-25°C, i to nie wszędzie.

Zwracamy uwagę na znaczą różnicę wilgotności powietrza w przekroju tropopauzy – od 15/18 mm w Legionowie i Tarnowie i Wrocławiu -23 mm ( modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 ) czy Monachium 29 mm - weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2024&MONTH=05&FROM=2800&TO=2800&STNM=10868 .
Ryszard Klejnowski

28 maja, wtorek, 149 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł