Komentarz synoptyka: 2024-05-26

Kontynuacja ciepłej, upalnej wiosny z przelotnymi opadami deszczu i burzami dziś ciąg dalszy. Obecna sytuacja synoptyczna i napływ chwiejnej masy powietrza polarno-kontynentalnego, wciąż sprzyja powstawaniu i występowaniu nad obszarem naszego kraju, silnie wypiętrzonych chmur opadowych i burzowych. Polska nadal znajduje się w słabogradientowym obszarze wysokiego ciśnienia, związanego z wyżem znad Rosji w cyrkulacji południowo-wschodniej i południowej w przedziale 10-25km/h. Nad obszarem naszego kraju nadal występować będą przelotne opady deszczu i burze termiczne.


Burze termiczne powstają w wyniku nierównomiernego nagrzania się podłoża. Chmury, jakie wówczas powstają przechodzą kolejne stadia rozwoju, od Cu fra, poprzez Cu hum, Cu med, Cu con aż do Cb. Burze termiczne występują w ciepłej porze roku i posiadają wyraźny przebieg dobowy. Większość tego rodzaju burz tworzy się w Polsce w czasie i wkrótce po dobowym maksimum temperatury, czyli około godziny 15-17-tej. Może zdarzyć się, że będą one wstępowały także w godzinach wieczornych lub nocnych, wtedy są jednak one wynikiem wędrówki burz, które powstały w innym miejscu. Bardzo często przy burzy termicznej występują najpierw błyskawice, potem słyszalne grzmoty, wreszcie występuje opad. Deszcz i wiatr przyczyniają się do gwałtownego spadku temperatury powietrza, burze są zwykle bardzo intensywne, towarzyszą im liczne wyładowania, silne opady deszczu i niekiedy gradu. Ich zasięg jest niewielki a szybkość przemieszczania wynosi zwykle 5 – 15 km/godz. Należy zaznaczyć, że tworzą się one w obszarach wyżowych, głównie w masie powietrza polarno-kontynentalnego, kiedy to z każdym dniem następuje coraz silniejsze nagrzanie warstwy termicznej. Aktualne obszary występowania wyładowań możemy obserwować na stronie: www.blitzortung.org/pl/live_lightning_maps.php?map=15


Zachmurzenie dziś w większości kraju początkowo małe, w ciągu dnia umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem, tylko na krańcach wschodnich brak prognozowanych opadów. Temperatury maksymalne nadal typowo letnie, osiągać będą wartości +24°C / +28°C, nad samym morzem i w górach chłodniej +20°C / +22°C. Wiatr w większości kraju południowo-wschodni, słaby, w ciągu dnia umiarkowany, przy chmurach Cumulonimbus umiarkowany i silny z porywami do 60-80 km/h, w części nocnej stopniowo słabnący. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze +14°C / +12°C, tylko w górach +10°C / +8°C.

Krzysztof Maksimiuk, 26.05.2024 r.

Udostępnij artykuł