Komentarz synoptyka: 2024-05-24

Polska znajduje się pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia związanego z rozległym wyżem znad Rosji. Ten silny wyż o ciśnieniu w centrum ponad 1032 hPa widoczny jest również na górnych mapach aż do poziomu 300 hPa i kształtuje pogodę w całej Europie wschodniej i środkowej. Stał się on swego rodzaju hamulcem blokującym od dłuższego czasu strefową cyrkulację w tym obszarze. Płytkie układy niżowe znad Europy zachodniej są zbyt słabe by wcisnąć się dalej na wschód przez co cyrkulacja zachodnia słabnie, a na skraju tego wyżu zalega zanikający, pofalowany front chłodny, który dzieli nasz kraj na wschód będący pod wpływem powietrza polarnego kontynentalnego i zachód nad który napływa masa powietrza polarno-morskiego.

Z powodu napływu rozgrzanego powietrza polarnego z rejonu Morza Czarnego możemy spodziewać się dziś równie gwałtownych zjawisk co ostatnio. Lokalnie w godzinach popołudniowych będą się tworzyć silnie wypiętrzone chmury opadowe i burzowe, których wierzchołki przebijać mogą warstwę tropopauzy dochodząc do wysokości 12-15 km. Nocą konwekcja zaniknie, a niebo w większości kraju rozpogodzi się, za wyjątkiem zachodu będącego wciąż pod wpływem powietrza morskiego, tam pozostanie duże i umiarkowane zachmurzenie, które ustąpi dopiero jutro.

Masy wspomnianego powietrza docierają również do Skandynawii, gdzie temperatury w Szwecji i Finlandii są bardzo wysokie jak na ten rejon i tę porę roku - dochodzą już do +24°C / +26°C. W Polsce temperatury maksymalne osiągać dziś będą od +23°C / +25°C na zachodzie do +25°C / +27°C na wschodzie kraju, chłodniej +16°C / +18°C w górach i nad samym morzem, gdzie temperaturę obniżać będzie wiejący znad Bałtyku wiatr. Na pozostałym obszarze kraju wiatr z kierunków wschodnich i południowych, umiarkowany z usileniami, zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie oddziaływać będzie nie tylko termika ale również większy gradient baryczny.

Aleksandra Kulpińska, 24.05.2024 r.

Udostępnij artykuł