Komentarz synoptyka: 2024-05-20

Trwa przebudowa pola barycznego w środkowej troposferze, zmienia swoje ułożenie elipsoidalny górny niż na poziomie 500 hPa z dwoma centrami – nad północnymi Niemcami i Zatoką Biskajską. Jego oś wielka NE – SW przemieszcza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara na N – S, tym samym górny niż obejmujący zachodnie regiony naszego kraju przemieszcza się na zachód, zmniejsza się więc nieco możliwość wystąpienia w tym regionie intensywnych burz i opadów przelotnych.

Jednocześnie nad Skanią rozbudowuje się klin wyżowy związany z wyżem znad Rosji. Tworzy on wraz ze wspomnianym już niżem nad Niemcami z zachodem kontynentu oraz niżem znad północy Półwyspu Skandynawskiego układ Ω o niemal równoleżnikowej osi wschód – zachód, z odchyleniem na NW. Dzięki temu po jego południowej krawędzi transportowane jest ciepła masa powietrza znad południowych regionów kontynentu, głównie Bałkanów i Morza Śródziemnego. Procesy te możemy obserwować na prognostycznych mapach ECMWF topografii względnej 500 – 1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202405191200&projection=opencharts_europe&valid_time=202405201500. Jak widać maksymalna adwekcja ciepła będzie miała miejsce w środę – czwartek i utrzymywać się będzie niemal do końca miesiąca. Zapewni to wartości temperatury maksymalnej rzędu 25-28°C z przelotnymi opadami i burzami.

Wczoraj niemal w całym kraju zanotowano mniej lub bardziej intensywne zjawiska konwekcyjne, opady przelotne i burze, w województwie zachodniopomorskim obserwowano nawet trąbę powietrzną. Niestety lokalne, izolowane opady, przynoszące gdzieniegdzie podtopienia nie przyczyniły się do poprawy warunków wegetacji roślin i sytuacji zagrożeń pożarowych w lasach, gdzie nadal jest ono znaczne lub bardzo duże: bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ . W wielu regionach, w tym w centrum w na wschodzie opadów nie zanotowano.

Dzisiaj przy umiarkowanym lub dużym zachmurzeniu możemy spodziewać się w godzinach około i popołudniowych rozwoju konwekcji termicznej i wystąpienia opadów przelotnych i burz. Obserwujemy je również przed południem w wąskim pasie od środkowej Wybrzeża po Lubelszczyznę: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Obszar niskiego ciśnienia, związany z niżem znad Niemiec, charakteryzuje się małym gradientem ciśnienia. W takich warunkach powstające i rozwijające się obszary burzowe, tak pojedyncze chmury Cumulonimbus, jak i złożone z nich komórki burzowe pozostawać będą niemal stacjonarne. W związku z tym lokalnie wielkość opadu może powodować zagrożenia podtopieniami i zalewaniem ulic w miastach. Warto zwrócić uwagę na prognostyczne mapy zachmurzenie przez chmury średnie i wysokie, obrazujące powstawanie rozrastających się w godzinach popołudniowych plamy wypiętrzeń górnej granicy komórek konwekcyjnych. Wzrost temperatury do 22-25°C sprzyjać będzie rozwojowi konwekcji; słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zmiennych, przy burzach może być porywisty. Jutro cieplej, na ogół bez opadów, w środę możliwe opady przelotne i burze.

„Gdy Bernard (20 V) grzmi i deszczy, czerwiec z pogodą, a lipiec z wodą”

Ryszard Klejnowski

20 maja, poniedziałek, 141 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł