Komentarz synoptyka: 2024-05-16

Rozległy układ wyżowy ,,UWE’’ kolejny dzień zapewnia nam słoneczną aurę i nad przeważający obszar Polski wciąż napływa ze wschodu suche, kontynentalne powietrze. Jednakże na horyzoncie widoczne są już zmiany - rozległy niż znad Zatoki Biskajskiej, w którym powstają wtórne ośrodki niżowe, powoli wciska się nad południowo-zachodnie krańce naszego kraju, niosąc przed sobą ciepłe i wilgotne powietrze polarnomorskie. W tym rejonie następuje przebudowa górnego pola geopotencjału i zmiana cyrkulacji z antycyklonalnej, północno-wschodniej na cyklonalną, południowo-zachodnią.

Niebo przeważnie bezchmurne lub z niewielkim zachmurzeniem. Popołudniu na zachodzie i południowym zachodzie w związku z napływem wilgotniejszego powietrza nastąpi wzrost zachmurzenia, głównie przez chmury piętra średniego. Wieczorem i w nocy na południowym zachodzie możliwe są słabe opady deszczu.

Maksymalne temperatury powietrza na przeważającym obszarze kraju wyniosą +18°C / +20°C, cieplej jedynie na zachodzie +21°C / +23°C. Kolejna noc nadal chłodna +8°C / +4°C, tylko zachód Polski ponownie cieplejszy +11°C / +9°C.

Ciśnienie w centrum i na wschodzie 1022-1023 hPa, ale na południowym zachodzie i zachodzie już niższe 1014-1012 hPa. Ten gradient baryczny przekłada się na zwiększenie prędkości wiatru przyziemnego, który będzie dziś w całym kraju dość uciążliwy, południowo-wschodni o prędkościach w granicach 7-10 m/s, z porywami od 12-15m/s.


Aleksandra Kulpińska, 16 maja 2024 r.

Udostępnij artykuł