Komentarz synoptyka: 2024-05-15

Od dłuższego czasu niezmiennie pozostajemy pod wpływem wyżu, którego centrum, wcześniej znad Skandynawii, znajduje się obecnie nad zachodnią Rosją. Na mapach górnych wciąż obserwujemy charakterystyczny układ w kształcie Ω, który kształtuje nad nami północno-wschodnią cyrkulację. Tak długie utrzymywanie się blokującego układu wyżowego spowodowane jest przez słaby i silnie meandrujący prąd strumieniowy, który sięga daleko na południe do Półwyspu Iberyjskiego, a następnie na północ do północnej Skandynawii.

Napływające do nas z północnej Skandynawii i Rosji suche, kontynentalne powietrze ze względu na niewielką zawartość pary wodnej charakteryzuje się małą bezwładnością termiczną. Na sondażach aerologicznych obserwujemy przez to przy powierzchni ziemi opisane w poprzednich komentarzach nocne, głębokie inwersje temperatury, a w ciągu dnia znaczne przegrzanie. Efektem tego są doskwierające nam od kilku dni duże dobowe amplitudy temperatur wynoszące miejscami nawet 20°C.

W związku z tą sytuacją synoptyczną dzisiejsze warunki atmosferyczne niewiele będą odbiegać od wczorajszych. W całym kraju bezchmurnie lub z niewielkim zachmurzeniem. Maksymalne temperatury w ciągu dnia od +15°C / +18°C na wschodzie do +20°C / +23°C na zachodzie. Nocą temperatury powietrza przeważnie spadną do +5°C / +3°C. Jedynie wiatr dziś silniejszy, południowo-wschodni, na co wpływ ma już nie tylko termika, ale również zwiększony gradient baryczny.

Aleksandra Kulpińska, 15 maja 2024 r.

Udostępnij artykuł