Komentarz synoptyka: 2024-05-09

W minionych dniach i tygodniach pogodę nad znaczną częścią kontynentu i nad Atlantykiem kształtowały układy niżowe, dzięki którym napływały do nas ciepłe masy powietrza z południa. Zmienność procesów atmosferycznych spowodowała, ze w najbliższych dniach za pogodę w regionie odpowiadać będzie rozległy układ wyżowy Wczoraj rozciągał się południkowo od północnych skrajów Półwyspu Skandynawskiego po Półwysep Iberyjski, dzisiaj przyjmuje orientację równoleżnikową – obejmując obszar od Białorusi, przez Polskę po Wyspy Brytyjskie i północne regiony Morza Śródziemnego z ciśnieniem rzędu 1025 hPa Jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd nad znacznymi obszarami kontynentu panuje pogodna, słoneczna aura.

Jego umacnianie się i przemieszczanie na południe zapewni nam dzisiaj na ogół słoneczną i be opadów aurę z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, głównie przez chmury górnego piętra, a w godzinach popołudniowych, przy umiarkowanej konwekcji przez chmury Cumulus o umiarkowanym rozwoju pionowym. Jak możemy zauważyć na diagramach aerologicznych np. z Legionowa, warstwa atmosfery od 1.5 do ok. 4 km jest wyjątkowo sucha, głownie w wyniku osiadania powietrza w wyżu i napływowi na tych poziomach suchej, chłodnej masy powietrza z północnego zachodu w tylnej części niżu znad północnej Rosji: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2024&MONTH=05&FROM=0900&TO=0900&STNM=12374 .

Coraz wyżej wędrujące nad horyzontem Słońce, przy małym zachmurzeniu sprawia, że w ciągu dnia temperatura osiąga 18-20°c, w nocy spada o około 10 stopni, miejscami przy gruncie zbliżając się do zera. Zwróćmy uwagę na pionowe czerwone kreski nad i pod wykresem temperatury. Oznaczają one jak intensywnie może ogrzewać się podłoże, nawet powyżej 30°C, a w nocy ochładzać na skutek wypromieniowania, zależy to oczywiście od jego charakteru. Wyraźnie jest to widoczne na prognostycznych mapach temperatury powierzchni, na których tez możemy obserwować efekt miejskiej wyspy ciepła. Duże miejskie aglomeracje szczególnie wyróżniają się około godziny 18.00 UTC, kiedy to osłabia się już wpływ promieniowania słonecznego. Miejska zabudowa ma większą pojemność cieplną i wolniej ochładza się niż zamiejskie otoczenie. Stąd wyraźne wyspy ciepła Warszawy, Łodzi, Poznania czy aglomeracji katowickiej i wielu innych miast europejskich.

Jutro będzie nieco chłodnej, ze znacznym zachmurzeniem i słabymi opadami, chłodna aura utrzyma się do niedzieli, następny tydzień z coraz wyższą temperaturą w ciągu dnia, w nocy ze spadkami nawet w okolice zera, to już Trzej Ogrodnicy i Zimna Zośka.

Ryszard Klejnowski

9 maja, czwartek. 130 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł