Komentarz synoptyka: 2024-05-08

Od wczorajszego dnia pozostajemy pod wpływem obszaru wysokiego ciśnienia. Analizując jedynie przyziemne pole baryczne wydawać by się mogło, że ten obszar wysokiego ciśnienia związany jest z rozległym wyżem o dwóch centrach: jednym nad Wyspami Brytyjskimi i drugim nad Morzem Barentsa. Są to jednak dwa układy wyżowe, w których zalegają termicznie różne masy powietrza, o czym świadczą mapy górnej topografii barycznej. Górny niż znajduje się nad wyżem znad Morza Barentsa, w którym zalegają masy powietrza arktycznego, natomiast nad Wyżem znad Wysp Brytyjskich, który niesie ze sobą cieplejsze powietrze polarne znajduje się górny klin.

Wyże te są również rozdzielone przez prądy strumieniowe tworzące się na znacznych kontrastach termicznych. Obszar naszego kraju znajduję się obecnie po chłodnej stronie prądu strumieniowego przebiegającego od Norwegii przez Morze Północne, Holandię i Belgię, dalej do Francji i północnej Afryki, a nad nami wciąż zalega górna zatoka, z którą związany jest napływ z północnego zachodu chłodnych mas powietrza polarnego. Zmiana sytuacji nastąpi dopiero w dniu jutrzejszym, kiedy górna zatoka zacznie powoli ustępować górnemu klinowi i pomimo pozostania w północno-zachodniej cyrkulacji zaczną do nas napływać masy nieco cieplejszego powietrza.

Zachmurzenie przeważnie niewielkie, jednakże na obszarach zasobniejszych w wilgoć, zwłaszcza na Pojezierzach oraz w rejonie Sudetów i Karpat tworzyć się będą chmury Cumulus i Stratocumulus, których rozwój ograniczać będzie inwersja typowa dla układów wyżowych. Temperatury maksymalne osiągać będą od +12°C na północnym wschodzie do +18°C na południowym zachodzie, a nocą w większości kraju temperatury powietrza spadną do +5°C / +2°C. Wiatr przeważnie wschodni i północno-wschodni, w ciągu dnia umiarkowany z usileniami, a nocą przy zaniku termiki słaby.


Aleksandra Kulpińska, 08 maja 2024 r.

Udostępnij artykuł