Komentarz synoptyka: 2024-05-07

Wciąż pozostajemy pod wpływem północnej i północno-zachodniej cyrkulacji, lecz niż, który w ubiegłym dniu kształtował pogodę w Polsce, odsunął się już nad Białoruś i przemieszczać się będzie dalej nad Rosję. Związany z tym niżem front okluzji zalega obecnie nad Pojezierzem Mazurskim i Pomorskim i w ciągu dnia przemieszczać się będzie na południe. Wraz z jego odsuwaniem się płynnie przejdziemy pod wpływ obszaru wysokiego ciśnienia jaki umacnia się w pasie od Morza Norweskiego, przez Skandynawię i Wyspy Brytyjskie do Półwyspu Iberyjskiego. Jednakże skrajem tego wyżu dalej docierać będą do nas z północy chłodne masy powietrza polarno-morskiego.

Zachmurzenie w większości kraju teraz jest jeszcze umiarkowane i duże, a miejscami na wschodzie i południu wciąż występują słabe opady deszczu, które do południa będą zanikać i zostaną jedynie na samym południu i w górach. W ciągu dnia rozpogodzenia jakie są obecnie na Pobrzeżu stopniowo obejmować będą Polskę centralną i wschodnią, a do wieczora i w nocy większe zachmurzenie pozostanie jedynie na krańcach południowych i południowo-zachodnich.

Maksymalne temperatury powietrza na przeważającym obszarze kraju osiągać będą +13°C / +15°C, nieznacznie cieplej będzie w regionach południowych oraz na zachodzie +16°C / +18°C, natomiast nad samym morzem i w rejonie Karpat +8°C / +10°C. Nocą temperatury spadną od +8°C / +6°C na południowym zachodzie do +3°C / +1°C na Podlasiu, Warmii i Mazurach i Pobrzeżu.

W związku z dużym wzrostem ciśnienia i termiką wiatr w ciągu dnia umiarkowany z usileniami, głównie z kierunków północno-wschodnich, a na wschodzie północnych, będzie obniżać temperaturę odczuwalną o około 2°C do 3°C. W części nocnej wiatr północno-wschodni i wschodni, słabnący do 5-2 m/s.


Aleksandra Kulpińska, 07 maja 2024 r.

Udostępnij artykuł