Komentarz synoptyka: 2024-05-06

Układ niżowy o nazwie ,, Gulia’’ z systemem okludujących się frontów, który przyniósł nam ochłodzenie przemieszcza się nad Litwę. Front chłodny związany z tym niżem opuszczając nasze wschodnie granice ulega zafalowaniu w rejonie Słowacji, łącząc się przez Czechy, Niemcy z niżem znad północnej Francji. Strefa zachmurzenia związana z tym frontem oddziaływać dziś będzie na południu naszego kraju. Okluzja chłodna związana z niżem ,,Gulia’’ rozciąga się od Litwy przez morze Bałtyckie, południową Szwecję dochodząc do Danii. Polska dostała się w chłodną południowo-zachodnią cyrkulację powietrza polarno-morskiego, która w ciągu najbliższej doby przejdzie na zachodnią i północno-zachodnią. Sterowana będzie prądem strumieniowym rozciągającym się od Niemiec przez Polskę po kraje Bałtyckie, którego prędkość w rdzeniu dochodzić będzie do 180 km/h.

Kolejnej nocy część północna naszego kraju, dostanie się pod wpływ wspomnianego wcześniej frontu okluzji przy adwekcji północno-zachodniej z jeszcze chłodniejszą masą powietrza polarnego. Temperatura na niskiej topografii barycznej 850 hPa znacznie się obniżyła z 10°C spadła już na północy i zachodzie kraju do +4°C /+3°C. W najbliższych dniach na mapach widoczny jest jeszcze większy spadek dochodzący nawet do +1°C/ -1°C, wskazujący na napływ jeszcze chłodniejszych mas powietrza w rejon naszego kraju.

Zachmurzenie w całym kraju małe i umiarkowane, na południu umiarkowane i duże w związku z oddziaływaniem strefy pofalowanego frontu chłodnego, nad morzem duże warstwowe i warstwowo-kłębiaste. W ciągu dnia w związku dużą chwiejnością rozwój chmur kłębiastych Cumulonimbus z przelotnymi opadam deszczu na przeważającym obszarze naszego kraju, na wschodzie i na południu kraju o większej intensywności, oraz możliwymi burzami z gradem.

Najcieplej w ciągu dnia jeszcze w centrum i na południu +19°C /+22°C, na zachodzie, północy i na północnym wschodzie chłodniej +15°C /+18°C, nad samym morzem tylko +10°C /+13°C. Temperatury minimalne nocą spadną do +8°C /+6°C, na południu i południowym wschodzie cieplej +12°C /+10°C.

Wiatr umiarkowany zachodni, pod koniec dnia i w części nocnej zmieniający kierunek na północno-zachodni i północny. Tylko na południu w ciągu dnia zmienny słaby. Przy chmurach Cumulonimbus umiarkowany i silny w porywach do 12-15 m/s.


Krzysztof Maksimiuk, 6 maja 2024 roku

Udostępnij artykuł