Komentarz synoptyka: 2024-05-05

Układ wyżowy znad Ukrainy z ciepłym powietrzem kontynentalnym z ośrodkiem 1018 hPa, który w ostatnich dniach miał wpływ na pogodę w naszym kraju przemieszcza się w rejon Morza Czarnego, spychany głębokim niżem 997 hPa znad północnej Rosji, którego ruch skierowany jest w stronę Kazachstanu.

Obszar podwyższonego ciśnienia zalegający nad Polską zacznie powoli zanikać i dziś od zachodu zaczniemy się dostawać pod wpływ układu niżowego znad Morza Północnego z chłodnym frontem atmosferycznym. Niż przemieszcza się w rejon cieśnin Duńskich, a linia frontu chłodnego do południa dotrze nad zachodnią Polskę. Na godzinę 12:00UTC znajdzie się na linii Rewal, Gorzów Wielkopolski, Bogatynia, przesuwając się dalej na wschód naszego kraju. Zachodnia część Polski zacznie dostawać się pod wpływ chłodniejszej masy powietrza polarnego, ale pozostała część naszego kraju zostanie pod wpływem ciepłej i suchej masy kontynentalnej.

Zachmurzenie do południa niewielkie, głównie przez chmury wysokie Cirrus. Popołudniu od zachodu zacznie pojawiać się strefa frontu z chmurami Cumulonimbus, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu osiągające miejscami ponad 18 mm/h oraz burze. Nocą burze zanikną, a zachmurzenie frontowe z opadami deszczu do rana opuści obszar naszego kraju.

Najcieplej w ciągu dnia +24°C / +26°C będzie w centrum i na wschodzie kraju, gdzie znikome zachmurzenie nie będzie ograniczać promieniowania słonecznego, podczas gdy na zachodzie temperatury maksymalne wzrosną jedynie do +18°C / +20°C. Chłodniej również będzie w górach +16°C / +18°C i nad samym morzem +14°C / +16°C. Temperatury minimalne nocą oscylować będą od +13°C / +11°C na wschodzie do +9°C / +7°C na zachodzie, gdzie napływać będzie już chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego.

Wiatr teraz jeszcze słaby i południowy, w ciągu dnia w związku z termiką będzie się nasilał, a przy prądach zstępujących pod chmurami Cumulonimbus wystąpią dodatkowo porywy osiągające 60-80 km/h. Za linią frontu kierunek wiatru zmieni się na południowo-zachodni i zachodni, a jego prędkość na noc osłabnie.

Krzysztof Maksimiuk, 5 maja 2024 roku

Udostępnij artykuł