Komentarz synoptyka: 2024-05-02

Dzisiaj wciąż będzie majowe ciepło, ale temperatura w najcieplejszej porze dnia będzie już nieco niższa od tej sprzed dwóch poprzednich dni i zawierać się będzie w interwale od 23 do 25 stopni, nieco chłodniej będzie w pasie wybrzeża, a na krańcach południowych, ze względu na wyniesienia terenowe. Tutaj już wyraźnie ochłodziło w stosunku do wczorajszego poranka, a temperatura z 13,3ºC na Śnieżce, zeszła w dół do wartości 5,5ºC, a na Kasprowym Wierchu z 11,4ºC do 3,4ºC. Tutaj też mocno wieje, na Kasprowym Wierchu w porywach do 24 m/s, a na Śnieżce do 26 m/s. Jest to pierwszy zwiastun postępującej zmiany warunków pogodowych, którym towarzyszy nasuwanie się znad Ukrainy południowo wschodniej, Słowacji oraz Czech bezopadowego zachmurzenia głównie piętra wysokiego (Ci i Cs) i piętra średniego (Ac), które już w czasie przygotowywania tego komentarza przykrywa południową połowę kraju, z tendencją do przesuwania się w kierunku północno zachodnim i północnym.

W ciągu dnia spodziewane jest nasuwanie się chmur piętra niskiego przeważnie Sc i Cu, lokalnie, zwłaszcza na południowym zachodzie kraju możliwe są większe wypiętrzenia chmur kłębiastych (Cu med i Cb cal) prowadzących przelotne opady deszczu, burze nie są prognozowane. Także trzeba się liczyć ze wzrostem gradientu barycznego i wzmaganiem się wiatru południowo wschodniego, w zachodniej połowie kraju osiągającego prędkości przeważnie w interwale 50, 60 km/h. W porze nocnej wyraźnie słabnącego.

Nadal zablokowana jest strefowa cyrkulacja atmosfery przez wspomniany w poprzednim komentarzu rozległy obszar wysokiego ciśnienia rozciągający się niemal od bieguna północnego przez Spitsbergen, Skandynawię z przyległościami, a swoim klinem skierowanym na południe sięgającym przez wschodnie Bałkany po wschodnie akweny Morza Śródziemnego aż po północny Egipt. Pozostała część kontynentu i zachodnie akweny Morza Śródziemnego oraz wschodnie akweny Atlantyku pozostają w zasięgu płytkich ośrodków niżowych. Natomiast w swobodnej troposferze zachodzą istotne zmiany, dość szybko postępuje przebudowa pola geopotencjału, co niebawem spowoduje zablokowanie spływu zimnego powietrza arktycznego w umiarkowane i podzwrotnikowe szerokości geograficzne na wschodnich akwenach Atlantyku i południowego zachodu kontynentu. Górny klin wyżowy wychodzący od Morza Czarnego rozbudowuje się w kierunku północno zachodnim, aż po akweny Morza Północnego i południowe akweny Morza Norweskiego, a także po Szetlandy i Wyspy Owcze, nie sięgając Islandii, a w niedługim czasie połączy się z górnym wyżem znad wschodniej Kanady. Natomiast układy niżowe znajdujące się po południowej stronie klina wyżowego, zostaną odcięte od zimnego powietrza arktycznego i niesione prądem strumieniowym z zachodu na wschód przesuwać się będą nad południem kontynentu.

Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowywanie się górnej zatoki nad Rosją północno zachodnią z tendencją do schodzenia w kierunku południowym aż po Morze Czarne. Jest duże prawdopodobieństwo, że za kilka dni (6/7.05) nastąpi wymiana mas powietrza. Ciepłe powietrze polarne będzie wypierane znad naszego kraju przez zimne powietrze arktyczne napływające do nas krótką drogą znad Skandynawii i pozostanie u nas przez około jeden tydzień.


Jarosław Olędzki,
2 maja 2024r., godz. 7.35

Udostępnij artykuł