Komentarz synoptyka: 2024-05-01

Przed nami długa tzw. „majówka” i jak tu nie pisać o temperaturze, wczoraj najwyższą jej wartość, 29,0ºC zarejestrowała stacja meteorologiczna Szczecin, a nieodległa od niej stacja Świnoujście tylko 13,4ºC i niemal taką samą temperaturę zarejestrowała Śnieżka 13,3ºC, ale nieco niższą wartość rejestrowano na środkowym wybrzeżu, Kołobrzeg 12,4ºC, a Ustka 12,2 ºC, natomiast najniższą w kraju zarejestrowano na Kasprowym Wierchu 11,4ºC. Na przełomie minionej nocy i dzisiejszego dnia, duży kontrast termiczny wystąpił pomiędzy najcieplejszym wybrzeżem z przyległościami i zachodem kraju, 14, 16 stopni, natomiast najniższe temperatury rejestrowały stacje meteorologiczne na wschodzie kraju i w Małopolsce 7, 8ºC, natomiast prym wiodą Kozienice 4,2ºC. Dzisiaj temperatura już wyraźnie wyrównana na poziomie 24, 26 stopni, lokalnie nieco wyższa, a na południu kraju, w obszarze znacznych wyniesień terenowych około 20-stu stopni, najchłodniejsze będą Karkonosze i Tatry. Nadal chłodne będzie wybrzeże z temperaturą nieco wyższą od tej z poranka.

Warunki pogodowe nadal kształtować będzie rozległy obszar wysokiego ciśnienia, tworzony przez dobrze rozbudowany wyż (1036 hPa) z wysokich szerokości geograficznych około biegunowych, na północ od Spitsbergenu oraz znad Skandynawii (1030 hPa) i wyż z centrum na pograniczu Białorusi, Rosji i Ukrainy, swoim klinem skierowanym na południe sięga aż po Bałkany i wschodnie akweny Morza Śródziemnego. To on z suchym powietrzem polarnym o cechach kontynentalnych, zaciąganym od południowego wschodu decyduje o warunkach pogodowych u nas, z pogodnym niebem i dopływem ciepła słonecznego w porze dziennej, a także nocnymi spadkami temperatury. Równocześnie blokuje on ruch układów niżowych z rodowodem atlantyckim, które nie mogą przebijać się w głąb kontynentu i wywierać istotny wpływ na przebieg zjawisk pogodowych u nas. Co prawda znad zachodnich akwenów Morza Śródziemnego w kierunku północnym podąża aktywny niż, który tylko muśnie nasze dzielnice zachodnie swoim bezopadowym zachmurzeniem. Przejściowo zwiększać się będzie gradient baryczny i wzrastać będzie prędkość wiatru południowo wschodniego w porze dziennej i słabnącego w porze nocnej.

Pozostajemy po ciepłej stronie prądu strumieniowego, w ciepłym powietrzu polarnym o cechach kontynentalnych, ale równocześnie w powietrzu suchym, stacja aerologiczna LEGIONOWO, o północny, w warstwie od około 200 m do około 1740 m, zarejestrowała wilgotność względną w interwale 42-27%, natomiast od 1800 m do około 5000 m tylko jednocyfrową od 5 do 9%, ale w interwale od 2500 m do 3150 m tylko 1, 2%, takie same wartości zarejestrowano w wysokiej troposferze, od około 13300 m do około 16400 m.

U nas względnie spokojnie, pogodnie i ciepło, ale zachodnia część kontynentu znajdująca się w zasięgu niżowych układów barycznych jest chłodna, by nie powiedzieć zimna. Z wysokich szerokości geograficznych Morza Grenlandzkiego, Cieśniny Duńskiej i Islandii spływa zimne powietrze arktyczne, oczywiście ulegające transformacji poprzez pobieranie ciepła znad coraz cieplejszych akwenów Atlantyku, stosownie do zmniejszającej się szerokości geograficznej.


Jarosław Olędzki,
1 maja 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł