Komentarz synoptyka: 2024-04-30

Nasz kraj w dalszym ciągu znajduje się na skraju rozległego układu wyżowego, nazwanego ,, Reiner’’ z ośrodkiem 1035hPa, którego centrum znajduje się obecnie nad wschodnią Ukrainą. Płytka zatoka niżowa z małoaktywnym pofalowanym frontem chłodnym, która wczoraj przyniosła zwiększone zachmurzenie na północy i północnym zachodzie, została wypchnięta w rejon środkowego Bałtyku. Układ niżowy znad wysp Brytyjskich, który kształtuje pogodę w zachodniej Europie pozostaje dalej w tym rejonie zasilany chłodnymi wodami Atlantyku, przynosząc w ten rejon chłodne masy powietrza polarno-morskiego.

Temperatura w północnej Hiszpanii i północnej Portugalii niższa niż w Polsce, dziś nie przekroczy tam 12 stopni. Polska pozostaje dalej w cyrkulacji południowej z napływem ciepłej i suchej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Temperatura na niskiej topografii barycznej 850hPa, osiągać dziś będzie +11°C / +12°C. W przyziemnym polu ciśnienia wzrośnie gradient baryczny, co przełoży się na wzrost prędkości wiatru południowo-wschodniego na całym obszarze naszego kraju.

Zachmurzenie w całym kraju będzie małe i umiarkowane w większości przez chmury piętra wysokiego Cirrus. Wtorek ciepły i wiosenny, maksymalne temperatury powietrza będą w przedziale +22°C / +26°C, nad samym morzem i w górach nieco chłodniej ok +18°C / +21°C. Kolejna noc również ciepła, głównie z temperaturami minimalnymi +12°C / +9°C.


Krzysztof Maksimiuk, 30 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł