Komentarz synoptyka: 2024-04-29

Polska znajduje się dziś na skraju rozległego układu wyżowego z dwoma ośrodkami, jeden nad północną Rosją, drugi nad wschodnią Białorusią z ciśnieniem 1032hPa. Na zachodzie Europy nad wyspami Brytyjskimi i wyspami Owczymi występuje rozległy wieloośrodkowy układ niżowy. Płytka zatoka niżowa z pofalowanym frontem chłodnym, związana z tym niżem, rozciąga się od Skandynawii przez cieśniny Duńskie, Niemcy sięgając do Morza Śródziemnego, delikatnie zahaczając o zachodnie krańce naszego kraju. Sterowana jest występującym prądem strumieniowym, którego oś rozciąga się od Francji, Niemcy, Danię po Szwecję, prędkość maksymalna w rdzeniu osiąga ok 180km/h.

Cyrkulacja południowo zachodnia zacznie przechodzić na południową przynosząc nam ciepłe i suche powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Wspomniana wcześniej zatoka niżowa przy walce z dość wysokim układem wyżowym i adwekcją południową zacznie powoli zanikać. W przyziemnym polu ciśnienia, we wschodniej części kraju wzrośnie gradient baryczny, a co za tym idzie – prędkość wiatru, co spowodowane jest umacnianiem się wyżu znad Rosji. Natomiast na zachodzie kraju, gdzie w dniu wczorajszym występował silny i porywisty wiatr, w związku z zanikiem frontu wytworzy się obszar słabogradientowy, w którym poziome ruchy powietrza będą znikome.

Zachmurzenie w większości kraju będzie małe i umiarkowane, przez chmury piętra wysokiego, tylko na północnym zachodzie i nad morzem wystąpi większe zachmurzenie przez chmury piętra średniego Altocumulus i chmury niskie Stratocumulus.

Poniedziałek będzie ciepły i wiosenny, maksymalne temperatury powietrza będą w przedziale +21°C / +24°C, na północnym zachodzie i nad morzem w związku z większym zachmurzeniem i wiatrem od morza chłodniej ok +14°C / +18°C. Kolejna noc ciepła, głównie z temperaturami minimalnymi +12°C / +10°C, nad morzem i w górach ok +9°C / +7°C.


Krzysztof Maksimiuk, 29 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł