KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Ciepło, coraz cieplej, lecz jeszcze nie gorąco będzie dzisiaj niemal w całym kraju; nareszcie doczekaliśmy się długo oczekiwanej wiosennej aury, jeszcze tylko na Suwalszczyźnie i na terenach podgórskich i w górach temperatura nie przekroczy 15℃, na pozostałym obszarze kraju zbliży się do 18-22℃. Nie możemy natomiast liczyć na bezchmurne niebo, przeważać będzie zachmurzenie przez chmury związane z nadchodzącym od zachodu frontem ciepłym, głownie wysokie, Cirrus i Cirrostratus, na północy nieco większe zachmurzenie, lecz bez opadów. Wiejący jeszcze wczoraj z kierunków zachodnich wiatr zmienił w nocy na południowy, w górach można oczekiwać efektów fenowych.

Jutro i we wtorek podobny charakter pogody, będzie jeszcze cieplej, z temperaturą rzędu 22-25℃, oczywiście „w cieniu”, czyli klatce meteorologicznej na wysokości 2 m nad gruntem. Przy bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne temperatura odczuwana przez nas będzie jeszcze wyższa. Można oczekiwać, że ta zmiana warunków termicznych przyśpieszy wegetacje i w końcu „mój” kasztanowiec, o którym pisałem we wczorajszym komentarzu zakwitnie.

Wyż, który wczoraj obejmował swoim zasięgiem obszar całego kraju odsuwa się na wschód pod naporem atlantyckiego niżu w rejonie Wysp Brytyjskich. Staje się on dominującym układem barycznym nad zachodnią częścią kontynentu, o czym świadczy również zdjęcia satelitarne https://pl.sat24.com/pl i radarowe https://www.eumetnet.eu/activities... . Dzisiaj, jutro i we wtorek znajdziemy się w rozległym, ciepły wycinku niżu znad Wysp Brytyjskich, między frontem ciepłym przemieszczającym się na północ Półwyspu Skandynawskiego a rozciągającym się nad Półwysep Pirenejski pofalowanym frontem chłodnym.

Tak istotna zmiana pogody z wczesnowiosennej na niemal letnią związana jest ze zmianą konfiguracji pól geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze. Jeszcze do wczoraj nasz obszar znajdował się po wschodniej stronie górnego klina. Dzisiaj i w najbliższych dniach oś klina przesuwać się będzie na wschód, tym samym po zachodniej krawędzi fali napływać będzie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad Morza Śródziemnego i Afryki. Najlepiej ilustrują to mapy prognostyczne Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) https://apps.ecmwf.int/webapps... . Jak wynika z kolejnych prognoz, przemieszczająca się powoli na wschód oś fali sprzyjać będzie napływowi ciepła przez kilka następnych dni. Do efektu adwekcyjnego należy dodać również efekt nagrzewania się masy od podłoża przy słonecznej aurze oraz efekty fenowe.

Ryszard Klejnowski

9 maja, niedziela, 129 dzień 2021 roku; 7:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.