KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Przed nami kolejny letni, gorący, miejscami upalny dzień ze zmiennym, na ogół dużym zachmurzeniem, przelotnymi opadami deszczu i burzami, szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej części kraju. Po nocnych spadkach temperatura wzrośnie do 26 30 stopni Celsjusza a umiarkowany wiatr nie będzie zbytnio wpływał na temperaturę odczuwalną. Jednak w czasie burz wiatr może być porywisty, do 70-90 km/h, pamiętać należy, ze burza jest zawsze groźnym zjawiskiem atmosferycznym, szczególnie w górach i nad jeziorami. Nasze mapy prognostyczne i meteorogramy wskazują na możliwość wystąpienia burz tak w Tatrach jak i Beskidach.

Zachodnią część kontynentu i północny Atlantyk obejmuje mało gradientowy niż z centrum w okolicach Wysp Brytyjskich, związany z nim pofalowany front chłodny rozciąga się od Skandynawii, przez Bałtyk i obszar naszego kraju po Morze Śródziemne. Na zdjęciach satelitarnych https://pl.sat24.com/pl/eu/visual i radarowych https://www.eumetnet.eu/activities... możemy obserwować przemieszczanie się i rozwój stref zachmurzenie, burz i opadów.

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa zachodzą powolne zmiany charakteru cyrkulacji, jednak są one na tyle powolne, że na zdecydowaną jej zmianę możemy liczyć dopiero od niedzieli. Nadal pozostawać będziemy po zachodniej stronie klina w polu geopotencjału, rozciągającego się od Morza Czarnego po Półwysep Skandynawski, w masie gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Górny niż powoli przemieszcza się znad Islandii nad Wyspy Brytyjskie, gdy pod koniec tygodnia dotrze nad Skandynawię spowoduje napływ chłodniejszego powietrza polarnego morskiego. Tak więc początek sierpnia zapowiada się być nieco chłodniejszym, lecz już pod koniec przyszłego tygodnia powrócić mogą gorące i upalne dni. Mamy więc pogodową, letnia przeplatankę - tydzień z upałami i burzami, tydzień spokojniejszej, umiarkowanie cieplej pogody i kolejny znowu upalny. Wszystko to z powodu powolnych, kolejnych zafalowań pól geopotencjału w środkowej i górnej troposferze, możemy je obserwować na przykład na mapach Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) https://apps.ecmwf.int/webapps... .

Ryszard Klejnowski

27 lipca, wtorek, 208 dzień 2021 roku; 7:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.