KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Mgły, burze i deszcz oraz duże zachmurzenie i mała różnica ciśnienia nad naszym krajem, tak najogólniej można opisać stan pogody dzisiejszego poranka. Mgły radiacyjne, które utworzyły się na skutek nocnego wypromieniowania ciepła i dużego zasobu wilgoci w podłożu, w obszarze wcześniej występujących burz z opadami deszczu poprzedniej nocy i rankiem oraz w drugiej połowie wczorajszego dnia, zalegają nad Mazowszem, południowym Podlasiem oraz Lubelszczyzną. Z kolei opady deszczu oraz słabnące burze występują w strefie zafalowanego frontu chłodnego, ułożonego niemal południkowo od Zatoki Gdańskiej po Morawy i pogranicze austriacko-węgierskie. Jego przedłużeniem od Zatoki Gdańskiej aż po Wyspy Owcze i Szetlandy jest quasi stacjonarny front okluzji (pl.sat24.com/pl/eu/km ).

Dalszy bieg pogody warunkowany będzie przekształcaniem się pola ciśnienia w całej troposferze w obszarze naszego zainteresowania. Układ OMEGA, o którym była mowa w poprzednim komentarzu, z dwoma ośrodkami niżowymi na pograniczu fińsko-rosyjskim oraz nieco na zachód od Irlandii i wyżem nad Morzem Norweskim (www1.wetter3.de/animation.html ), poza zasięgiem którego pozostajemy, będzie ewoluował poprzez obrót w lewo (cyklonalnie) wokół osi znajdującej się w rejonie Oslo. I z tego powodu front okluzji będzie stopniowo spychany w kierunku Wysp Brytyjskich, ale do czasu zejścia niżu nad Morze Celtyckie, kiedy to zostanie wynoszony przez cyrkulację tego niżu w kierunku Skandynawii. Z kolei drugi niż z pogranicza fińsko rosyjskiego, przesuwając swoje centrum nad północną Skandynawię, zaciągać będzie w swej tylnej części chłodne powietrze z obszarów arktycznych, w którym dość szybko rozbudowywać się będzie wyż sięgający nad Bałtyk i północną Polskę, a w dalszej perspektywie nad Białoruś i Ukrainę, ustępując stopniowo znad naszego kraju na rzecz kolejnej zatoki postępującej od południowego zachodu. My pozostajemy u podstawy układu OMEGA”, poza jego zasięgiem, gdzie dominuje południowo zachodni przepływ powietrza w swobodnej troposferze, w ciągu dnia przechodzący nad nami na zachodni i utrzymujący się przez około dwie doby (www1.wetter3.de/animation.html ).

Opisanie wyżej przekształcenia pola ciśnienia w całej troposferze sprawią, że front chłodny przesuwać się będzie na północny wschód, do rana wychodząc poza naszą wschodnią granicę państwową. Słabnące burze obecnie utrzymują się na Ziemią Łódzką (pl.sat24.com/pl/pl ) i będą stopniowo zanikały. Ale w ciągu dnia, ponownie formować się będą chmury Cb z burzami i przelotnymi opadami deszczu. Według naszego modelu UM, jedna z nich, pokaźnych rozmiarów, wychodząca znad Moraw (rejon Ostrawy) przemieszczać się będzie w kierunku Włodawy, a prognozowane opady przekraczają 32 mm (na mapach oznaczone barwą pomarańczową). Jej oraz kolejnym przemieszczającym się nad Małopolską i Podkarpaciem towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, dochodzący do 20-22 m/s. Noc i początek jutrzejszego dnia przyniesie uspokojenie w atmosferze, ale jutro od południowego zachodu prognozowane jest wchodzenie kolejnych burz z opadami deszczu.

Ryszard Olędzki

21 lipca 2017r., 07:30



Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.