KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Jeszcze do niedzieli Polska będzie podzielona na dwie strefy termiczne, w południowej i południowo wschodniej części kraju temperatura przekraczać będzie 25, miejscami szczególnie w piątek osiągać 30 st. C, tam też oczekiwać można występowania burz i przelotnych opadów. Na północy i północnym zachodzie temperatura nieznacznie „tylko” przekroczy 20 st. C, również z opadami przelotnymi. Przyczyną takiej sytuacji jest pofalowany front chłodny, rozciągający się niemal równoleżnikowo przez Ukrainę, południowo wschodnią Polskę, Czechy i dalej po zatokę Biskajska. Rozdziela gorące powietrze zwrotnikowe zalegające nad południową Europą od chłodniejszego polarno morskiego napływającego znad Atlantyku.

Górny klin wyżowy, oś którego przebiegała nad południowa Polską a po jego zachodniej stronie napływało gorące powietrze zwrotników słabnie i przesuwa na południe, jednak jeszcze da o sobie znać jutro i w sobotę (patrz np. mapy 500 hPa www.ecmwf.int/). Jak pokazują nasze mapy prognostyczne, po w miarę pogodnej nocy, jutro od zachodu zbliżać się będzie i przemieści nad nami strefa frontowa z opadami deszczu, w ciepłym wycinku której znajdą się południowo wschodnie obszary kraju.

Miłośnikom kąpieli słonecznych w trzydziestukilku stopniowym upale i kąpieli w wodzie o temperaturze bliskiej 28 st. C polecić można plaże Morza Czarnego Śródziemnomorskiego. (www.dwd.de/bvbw/appmanager/bvbw... )

CONTRAILS vs. CHEMTRAILS cd. wczorajszego komentarza

Kolejnym argumentem zwolenników smug chemicznych (chemtrails) mogą być dość rzadko obserwowane „ujemne”- negatywne smugi kondensacyjne – distrail (od „dissipation trail” – rozpadająca się smuga). Powstają, gdy samolot odrzutowy przelatuje przez naturalną chmurę Cirrus lub Altostratus i dodatkowa para wodna z gazów wylotowych silników powoduje gwałtowny wzrost istniejących kryształków lodu (lub zamarzanie przechłodzonych kropel wody), które wypadają z chmury, pozostawiając prostą, liniową szczelinę w powłoce chmurowej.

Negatywnej smugi kondensacyjnej nie należy mylić z cieniem smugi kondensacyjnej rzucanej przez niskie wieczorne promienie słoneczne na leżącą wyżej warstwę chmur Cirrostratus lub Cirrocumulus. Jest to zjawisko na tyle widowiskowe, szczególnie gdy smuga kondensacyjna jest rozwiana w różnych kierunkach przez wiatr na poziomach jej występowania, że stanowić może również pożywkę dla teorii spiskowych.

Nie dla wszystkich smugi kondensacyjne uatrakcyjniają wygląd nieba lub są dowodem w tropieniu spisków. Dla niektórych jego obserwatorów stanowią formę zanieczyszczenia naturalnego środowiska, mogą jednak dostarczyć ciekawych informacji o tym co się dzieje w wyższych warstwach atmosfery. Jeśli w umiarkowanych szerokościach geograficznych smugi kondensacyjne utrzymują się przez wiele godzin oznacza to, że do wysokich warstw atmosfery unosi się cieplejsze wilgotne powietrze, co może oznaczać, że w ciągu najbliższych 48-72 godzin może spaść deszcz, jeśli natomiast smugi kondensacyjne nie powstają, to przeciwnie – ładna pogoda utrzyma się jeszcze dość długo. Smugi kondensacyjne mogą wywierać również pewien wpływ na zmiany klimatu. Chmury wysokie odgrywają znaczącą rolę w krótkoterminowym prognozowaniu pogody, są ważnym wskaźnikiem zachodzących w atmosferze procesów. Natomiast ich rola w długookresowym prognozowaniu pogody i warunków klimatycznych nie jest do końca wyjaśniona.

Wśród naukowców panuje dość powszechna zgodność poglądów co do realności dokonujących się zmian klimatu, lecz poglądy na temat ich przyczyn i czynników wpływające na te zmiany są rozbieżne. Jedną z nich jest rola zachmurzenia w kształtowaniu przyszłych warunków klimatycznych na Ziemi. IPCC (Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu) w swoim Raporcie z 2007 r. stwierdził, że „Chmury, ich właściwości i zachowanie stanowią główne nieokreślone i mało poznane czynniki determinujące przyszłe zmiany klimatu a takie aspekty jak typ zachmurzenia, położenie, zawartość wilgoci, wysokość chmur kształt i wielkość cząstek chmurowych, czas życia decydują o tym, czy chmury będą wpływać na ocieplenie, czy też ochłodzenie klimatu. Wiele programów badawczych ukierunkowanych jest na lepsze poznanie mechanizmów reakcji chmur na ocieplenie klimatu i odwrotnie - jak one wpłyną na klimat”.

Jednym z przyczynków do badania efektu wpływu smug kondensacyjnych na klimat są wyniki badań następstw ataku terrorystycznego na WTC 11 września 2001, kiedy na wiele dni zostały wstrzymane w USA wszystkie loty samolotów cywilnych. Po raz pierwszy od lat 20. XX wieku niebo nad Stanami Zjednoczonymi było wolne od smug kondensacyjnych. Według ogólnokrajowych pomiarów temperatury, dni były nieco cieplejsze, noce zaś nieznacznie chłodniejsze niż wykazywały to charakterystyki dla tej pory roku, różnica temperatury między dniem a nocą zwiększyła się o ok. 1,1°C. Według klimatologów opracowujących te dane, była to prawdopodobnie konsekwencja dopływu dodatkowego promieniowania słonecznego docierającego w dzień do powierzchni ziemi i zwiększonej utraty promieniowania długofalowego w nocy, dzięki temu, że brak smug kondensacyjnych ułatwił jego ucieczkę w przestrzeń kosmiczną.

Ryszard Klejnowski

23 sierpień, czwartek, 236 dzień 2012 r., 07:30



Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.