KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Kolejny, trzeci z zapowiadanych nurkujących ośrodków niżowych widoczny jest na zdjęciach satelitarnych w podczerwieni – już na porannych animacjach co 15 minut (www.sat24.com/) nad środkową Skandynawią szybko przemieszcza się charakterystyczna, wrzecionowata i wygięta ku północy strefa chmur. Na zdjęciach widzialnych zobaczymy, że górna powierzchnia tej warstwy jest charakterystycznie prążkowana, prostopadle do kierunku ruchu. Tarka wynika ze znacznego przyrostu wiatru pod tropopauzą, a jednocześnie z przyhamowania prędkości w średnich i niższych warstwach na skutek tarcia o podłoże (Góry Skandynawskie). Lotnicza prognoza prądu strumieniowego podaje, że oś prądu prowadzi od północnej Islandii przez Morze Norweskie na południe Norwegii, dalej zakręca nad Cieśninami Duńskimi i wchodzi nad Bałtyk. Prędkości wiatru w osi prądu nad Morzem Norweskim wyniosą dzisiaj 65 m/s czyli 235 km/h. Oś prądu strumieniowego zmierza prosto nad Polskę, zaś tor ośrodka, który się pod nim rozwinie będzie przebiegał przez środkowy Bałtyk, Zatoką Ryską, skraj Białorusi nad rejon Smoleńska. W ciągu doby, jak widać na naszych mapach ciśnienia ośrodek pogłębi się od 997 hPa do 981 hPa i zdecydowanie przemieści się na południowy-wschód. Wiele razy pisałem, że ośrodki niżowe wchodzące znad oceanu (morza) nad ląd tracą aktywność i wypełniają się, tym razem jest odwrotnie. Na taki proces ma wpływ przywołany wcześniej prąd strumieniowy, który obrazowo mówiąc „odsysa” znad ośrodka masy powietrza, wznoszące się w nim na skutek wydzielenia ciepła kondensacji pary wodnej.

Nasz kraj jest jeszcze pod trenem chmur poprzedniego ośrodka, który już zanika nad przestrzeniami środkowej Rosji, ale przed frontem omawianego, nowego ośrodka część średniego zachmurzenia odsunie się na południe znad kraju i pojawią się rozpogodzenia. Już wieczorem dojdzie znad Bałtyku nad wybrzeże, szybko wędrując na południe strefa chmur frontu chłodnego niżu, który wówczas będzie nad Rygą. Bliższy jak poprzednio tor ośrodka i znaczniejsze spadki ciśnienia spowodują, że tym razem chmury będą grubsze i mogą pojawiać się opady deszczu, szybko przemieszczające się, ale charakteru opadów ciągłych. Miejscami, na wschodzie i północy, ale w nocy - śnieg z deszczem, w górach jak dojdzie front nowy śnieg. Do kompletu jutrzejszej pogody należy dodać silny, na Wybrzeżu i Pojezierzach bardzo silny wiatr, początkowo zachodni, skręcający po przejściu ośrodka na północno-zachodni. Aby do wiosny, na razie zima górą.

Maciej Ostrowski

28 marca 2012; 08:30



Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.