KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Wczoraj przez kolejne godziny dnia nie poprawiały się warunki w centralnej części kraju, leżąca ze wschodu na zachód zatoka z zanikającym frontem i z rozległym zachmurzeniem warstwowym powodowała, że słaby lub umiarkowany deszcz utrzymywał się do wieczora. Wirowanie w górnym niżu wyniosło w końcu tą strefę chmur i opadów nad Bałtyk i nad znaczną częścią kraju mamy o poranku błękitne niebo. Na Mazurach jeszcze sporo porannych mgieł, a od południowej granicy już pojawiają się kolejne Cirrusy i ławice Altocumulusów nadciągające od Słowacji.

Dzisiejsze mapy prognostyczne zmian ciśnienia w środkowej Europie pokazują tworzenie i zaniknięcie niewielkiego niżu znad Węgier i Słowacji, który w nocy i nad ranem osiągnie minimum ciśnienia 1007 hPa nad Podkarpaciem i Małopolską. Z tym słabnącym układem łączy się też niezbyt aktywna strefa opadów deszczu sięgająca co najwyżej do Zamościa, Kielc, Sieradza, Leszna. Zdecydowanie większą aktywność będzie miał kolejny ośrodek niżowy wychodzący z południa, jutro gwałtownie spadać będzie ciśnienie za pasmem Karpat, nad Mołdawią i częścią Rumunii i następnej nocy centrum ośrodka osiągnie 997 hPa w rejonie Kamieńca Podolskiego. Dawno nie widziałem prognozy tak intensywnego deszczu – proszę spojrzeć na meteorogram Kiszyniowa. Wyładowanie zasobów energii pobranej znad wygrzanego Morza Śródziemnego i przeniesionej na północ w postaci chmur nastąpi za pasmem gór, o czym pisałem w poprzednim komentarzu.

Znaczna część kraju znajdzie się pojutrze w obszarze tego niżu, który ustabilizuje się nad zakarpacka częścią Ukrainy, w rejonie Zaleszczyk. Najdalej sięgnie zmiana wiatru na wschodni i wzrost jego prędkości, kolejno do centrum i północy kraju sięgną średnie chmury warstwowe, opady z tego układu obejmą południowy wschód kraju, mogą być miejscami intensywniejsze (do 4-5 mm/h). Dopóki górny, odcięty wir niżowy będzie nad południem Europy to tego typu zaburzenia pogodowe mogą się pojawiać. Opady takie jak wczorajszej doby, długotrwałe i o umiarkowanym natężeniu poprawiają zasoby wód gruntowych i są korzystną dla rolnictwa i leśnictwa cechą wczesnej jesieni.

Maciej Ostrowski, 28 września 2020; 08:05Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.