KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Coraz bardziej realna staje się zmiana warunków pogodowych i to już od dzisiejszego dnia obejmująca wschodnią połowę kraju, tak jak to było zapowiadane w poprzednim komentarzu, a spowodowana istotnymi przekształceniami pola ciśnienia nad Europą w całej troposferze, poprzez słabnięcie i rozczłonkowywanie się potężnego wyżu KATHARINA, który opuszcza południową Skandynawię i schodzi nad Jutlandię. W tym samym czasie niewielki niż z rejonu Morza Białego rozbudowany w całej troposferze (www1.wetter3.de/animation.html ) już rozpoczął wędrówkę na SSW i w godzinach południowych jeden z jego ośrodków znajdzie się nad Białorusią, a w nocy po przesunięciu się na pogranicze z Ukrainą będzie się pogłębiał, z kolei jutro u schyłku dnia spychany przez wyż umacniający się nad Rosją w rejonie wielkich jezior rosyjskich przesunie się nad południowo wschodnią Polskę.

Pierwsze zwiastuny zbliżającego się niżu w postaci chmur piętra wysokiego Cirrus są już nad naszym krajem, a w godzinach południowych wchodzić będą nad Żuławy, Warmię, Mazury i Suwalszczyznę chmury średnie i niskie, dość szybko przesuwające się na południe i już w nocy przykrywające całą wschodnią połowę kraju. Dopiero wejście niżu nad Polskę w nocy z niedzieli na poniedziałek sprawi, że jego chmury rozprzestrzeniać się będą także nad zachodnią połowę kraju. Pierwsze, słabe opady deszczu spodziewane są dopiero najbliższej nocy we wschodnim pasie przygranicznym od Suwalszczyzny i Podlasia aż po Lubelszczyznę i wschodnie Podkarpacie. Ale już jutro, kiedy niż znajdzie się blisko „trójkąta granicznego” przelotne opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem występujące w jego tylnej części będą się intensyfikowały, przesuwając się nad Mazowsze i Małopolskę, a w nocy nad Podkarpacie. Pojawia się szansa na zasilenie gleby wodą opadową, ale z uwagi na przelotny ich charakter z dobrze rozbudowanych chmur Cb sięgających także do piętra wysokiego, występować będą tylko po trasie przemieszczania się chmur, niczym podlewanie konewką, którym towarzyszyć mogą pierwsze wiosenne burze.

W obszarach przykrytych chmurami, a zwłaszcza gdzie występować będą opady wyraźnie ochłodzi się, ale zmniejszy się dobowa amplituda temperatury i ustąpią przymrozki pojawiające się w drugiej części nocy i nad ranem. W ostatnich kilku dniach obszarem z występującymi przymrozkami są Kaszuby, gdzie temperatura lokalnie schodzi nawet do minus 5-ciu stopni. Również charakterystyczne dla adwekcji północno wschodniej jest występowanie przymrozków w pasie od Terespola przez Kozienice, Dęblin, Radom aż po Kielce. Z kolei w rejonach gdzie niebo będzie pogodne temperatura w dzień utrzyma się na dotychczasowym poziomie 20, 21 stopni.

Dobiega końca słoneczna i sucha pogoda z dużymi dobowymi amplitudami temperatury miejscami sięgającymi nawet 20-tu stopni, którą zapewniał wyż skandynawski. Wraz z jego słabnięciem i nasuwaniem się niżu zmieniać się będą warunki pogodowe z pochmurnym niebem ograniczającym dopływ ciepła słonecznego, a także z bardzo potrzebnymi w okresie wiosennej wegetacji opadami, głównie o charakterze przelotnym co jest charakterystyczne dla ciepłej pory roku, ale występującymi „punktowo”. W dalszej perspektywie, po ustąpieniu niżu dostaniemy się w zasięg wyżu znad zachodniej Rosji, po którego zachodnich i południowo zachodnich obrzeżach kierowane będzie ciepłe powietrze o znacznym potencjale wilgoci i chwiejności, co daje szanse na występowanie opadów przelotnych i wiosennych burz.

Ryszard Olędzki, 20 kwietnia 2019r., 07.00

P.S. Wszystkim, którzy odwiedzają naszą stronę pragnę życzyć radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, a przed wszystkim pogody ducha i dobrego samopoczucia.Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.