KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Słoneczną, umiarkowanie ciepłą, ale także suchą pogodę wiosenną zapewnia wyż uformowany przed paroma dniami w chłodnym powietrzu nad Francją, który szybko umacniając się przesunął swoje centrum nad Niemcy, gdzie nieznacznie zmieniając swoje położenie pozostawał do wczoraj. W tym czasie pozostawaliśmy po jego wschodniej, chłodnej stronie ze znacznym kontrastem termicznym pomiędzy zachodem i wschodem naszego kraju.

Jednak jego dominacja i wpływ na przebieg zjawisk pogodowych dobiega końca, co związane jest z istotnymi przekształceniami pola ciśnienia w całej troposferze. Grzbiet górnej fali z charakterystycznym układem w kształcie greckiej litery Ω, lokowany przez GFS nad Niemcami (www1.wetter3.de/animation.html) i sięgający na północ po północne krańce Skandynawii, ulega procesowi szybko postępującej dezintegracji. W ciągu zaledwie jednej doby po grzbiecie nie będzie śladu, a górny wyż przesunie swoje centrum nad Alpy. Również śladu nie będzie po wyżu w polu ciśnienia przy powierzchni ziemi, który szybko przesuwając swoje centrum znad środkowej Polski na południe z niewielką składową wschodnią zaniknie nad Bałkanami.

W ten sposób zostanie odblokowana północna droga dla niżu atlantyckiego, który nurkując znad północnych akwenów Morza Norweskiego na południowy wschód, w sposób charakterystyczny dla przechodzenia przez Góry Skandynawskie, jutro o tej porze będzie się odbudowywał nad południową Finlandią, a zasilony chłodem arktycznym, będzie stale się pogłębiał wchodząc coraz dalej nad środkową Rosję. Jego zatoka z mało aktywnym frontem chłodnym schodząca znad Bałtyku już najbliższej nocy będzie wchodziła do nas. W ciągu dnia, a zwłaszcza w drugiej jego połowie, front będący już nad południowo wschodnią Polską, uaktywni się na stale zwiększającym się kontraście termicznym, rozbudują się Cb do piętra wysokiego, dające opady przelotne deszczu, a także niewykluczone opady gradu oraz burze z porywistym wiatrem, w nocy wychodzące nad Ukrainę południowo zachodnią.

Postępujący proces przekształceń pola ciśnienia wygeneruje istotną zmianę w strefowym rozkładzie temperatury. Dzisiaj zachowany zostanie dotychczasowy jej rozkład południkowy z zachodu na wschód, z temperaturą wg. GFS-u (www1.wetter3.de/animation.html) na poziomie 26,27 stopni na zachodzie i blisko 10 stopni niższą na wschodzie. Z kolei jutro, schodzenie zatoki z frontem chłodnym na południe, doprowadzi do równoleżnikowego rozkładu temperatury z najwyższymi jej wartościami na poziomie 24, 25 stopni na południu i o blisko 10 stopni niższymi na północy.

Ryszard Olędzki

20 kwietnia 2018r., 07:00Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.