KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Najnowsze prognozy potwierdzają zapoczątkowany przed paroma dniami proces przebudowy pola ciśnienia oraz geopotencjału na niemal całym Europejskim Obszarze Synoptycznym. Ustąpił na wschód wyż rosyjski, przez Polskę przeszedł mezoskalowy niż, a w chłodnym powietrzu, zaciąganym od północnego zachodu w jego tylnej części, poprzedniej nocy oraz wczoraj, rozbudował się wał wyżowy z niewielkimi ośrodkami. Obecnie jest on widoczny w środkowej i południowej części naszych map, a poza tymi mapami, po stronie zachodniej sięga Wysp Azorskich, a po wschodniej łączy się ze wspomnianym wyżem rosyjskim, będącym już nad Kazachstanem. Z kolei Północny Atlantyk pozostaje pod wpływem rozległego niżu, który wczoraj opuścił Islandię i kierując się na NE wszedł nad Morze Norweskie, skąd przejdzie przez Góry Skandynawskie na wysokości Lofotów, w sposób typowy, tj. zanikając po zachodniej stronie łańcucha górskiego i odbudowując się po stronie wschodniej. Na naszych mapach pojawia się on jako niewielki niż nad Pojezierzem Fińskim, w głębokiej zatoce, mający kształt mocno wydłużonego owalu z osią ustawioną niemal południkowo. Prognozy pola ciśnienia wychodzące poza horyzont czasowy naszych modeli prowadzą go na SE w rejon Woroneża, torem typowym dla niżów nurkujących.

W swojej tylnej części prowadzi on chłodne powietrze zaciągane z wysokich szerokości arktycznych. Proces jego napływu, tj. drogę, zajmowany obszar oraz prędkość przemieszczania, można śledzić na mapach temperatury pseudopotencjalnej na poziomie 850 hPa, z naniesionym polem ciśnienia przy powierzchni ziemi www1.wetter3.de/animation.html . Według tych prognoz, do nas napłynie ono w nocy z piątku na sobotę i do rana obejmuje cały obszar kraju.

Wspomniany wał wyżowy z osią ułożoną niemal równoleżnikowo, przez cały dzisiejszy dzień tylko nieznacznie będzie zmieniał swoje położenie, przez co na znacznym obszarze utrzymywać się będzie wiatr południowo zachodni, a na wschód od Terespola po Racibórz z kierunków zmiennych. Ale nad Jutlandią, południową Szwecją oraz Bałtykiem od zachodu na wschód przemieszczać się będzie płytka zatoka niżowa z mało aktywnym frontem okluzji o charakterze ciepłym, a słabe opady deszczu z przerwami spodziewane są u nas tylko w pasie wybrzeża. Przesuwaniu się zatoki towarzyszyć będzie spadek ciśnienia w pasie północnym, powodujący wzrost gradientu barycznego i zwiększanie się prędkości wiatru, w porywach sięgającego 12, 14-stu m/s.

W drugiej części nocy, wraz z wejściem nad Skandynawię i dalej na południowy wschód pogłębiającej się zatoki niżowej z aktywnym frontem chłodnym, rozpocznie się u nas szybki spadek ciśnienia, powodujący dalszy wzrost gradientu barycznego i prędkości wiatru, postępujący od północy w głąb kraju aż po Sudety i Karpaty. Będzie wiało mocno, na Bałtyku sztorm, w pasie wybrzeża, w porywach około 20 m/s, nad lądem odpowiednio słabszy od 18 na północy do 13, 12-stu m/s na południu. Następnej nocy, od zachodu stopniowo słabnący i zmieniający kierunek na północno zachodni, ponieważ w chłodnym powietrzu rozbudowywać się będzie klin wyżowy od Bawarii, poprzez Holandię nad Morze Północne.

Ryszard Olędzki

27 października 2016r., 05:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.