KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Znaczna ilość pary wodnej całej troposferze, brak istotniejszych inwersji i znaczny potencjał energii konwekcji to charakterystyczny stan dzisiejszej sytuacji pogodowej. Burze już (albo jeszcze) występują nad Wyżyną Krakowsko-Częstochowską i Ziemią Wieluńską – to pozostałość wczorajszej silnej konwekcji nad Małopolską i Górnym Śląskiem, tam też utrzymują się znaczne obszary zachmurzenia średniego, obejmujące SE kraju i sięgające nad południowe Mazowsze. Zachód i północ kraju jest jeszcze wygrzewana słońcem, ale chmury konwekcyjne i tam się pojawią i będą rozwijać.

Dzisiaj fala gorącego powietrza napływająca z Węgier i Ukrainy obejmie cały obszar Polski za wyjątkiem Ziemi Lubuskiej i Szczecińskiej . Początkowo rozproszone chmury cumulus congestus i cumulonimbus będą układać się w drugiej połowie dnia w pasmo, przebiegające od Poznania przez Płock na Białystok, wolno wędrujące wieczorem ku północy. Tu miejscowe, silne opady przelotne, przekraczające w centrum chmury 30 mm/h, możliwy grad i szkwały. Drugi obszar zwiększonej konwekcji to występujące wieczorem i w nocy burze i opady przelotne nad Ziemią Lubuską, NW Wielkopolską i Pomorzem Zachodnim, ta strefa rano wyjdzie nad Bałtyk.

Jutro zwiększona konwekcja obejmie wschodnie rejony kraju, ale pamiętajmy, że chmury szybciej budują się nad terenem o urozmaiconej rzeźbie (podgórza, pasma nawet niewielkich wniesień, krawędzie pradolin, obszary o urozmaiconym pokryciu roślinnością i lasami), natomiast po utworzeniu się wędrują własnym torem, czasem powodowanym ogólnym przemieszczaniem się masy powietrza, czasem zupełnie innym. Wytwarzanie się własnej cyrkulacji, tworzenie niewielkich obszarów obniżonego ciśnienia, stref konwergencji i innych osobliwości to cecha takiej właśnie letniej konwekcji. Jak wczoraj pisałem już po utworzeniu się chmur burzowych najlepiej ich położenie obserwować - nawet w terenie poprzez smartfony - na zdjęciach radarowych awiacja.imgw.pl/index.php... , tam echo od chmur i opadów połączone jest z miejscami wyładowań, zaś 10 minutowa animacja ech pozwala na dostrzeżenie ruchu poszczególnych ognisk burzowych i podejmowanie odpowiednich działań. Te same zobrazowania podane są na stronie obejmującej całą Europę, z podkładem mapy Google - www.radareu.cz/ .

Maciej Ostrowski

27 lipca 2016, 08:25Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.