KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Nieuchronnie i zdecydowanie nadchodzi chłodna, wręcz zimna pora roku; czas zapomnieć o pogodnej i ciepłej aurze, jaka nam towarzyszyła w minionych tygodniach. Jeszcze dzisiaj będzie pogodniej, lecz chłodniej niż w ostatnich dniach, jednak zanotujemy wyraźny spadek temperatury, tak „termometrycznej:, jak i odczuwalnej; jutro niemal w całym kraju znów dużo chmur i postępujące od północy opadu deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem.

Utrzymuje się nadal dominacja wyżu „rosyjskiego” nad niżami „islandzkimi”. Centrum wyżu przesuwa się na zachód, nad obszar Polski i Bałtyk, by jutro znaleźć się nad Zatoka Botnicką, rozbudowując się za frontem chłodnym, który jutro przyniesie nam wspomniane wyżej opady https://www.ecmwf.int/en/forecasts... . Front związany będzie z niżem, który oddzielił się od niżu islandzkiego i regenerując się nad Morzem Białym przemieszcza się na południe. W najbliższych dniach dominować będzie nad centralną i północną częścią kontynentu oraz Wyspami Brytyjskimi cyrkulacja antycyklonalna. Zdjęcia satelitarne https://pl.sat24.com/pl obrazują jej zasięg, blokujący jej wpływ na układy chmurowe frontów układów okalających wyż oraz względny bezruch struktur chmurowych nad Polską.

Na wyższych poziomach w troposferze, np. 500 hPa nadal układem blokującym strefowy przepływ mas powietrza jest układ Ω, który przekształcił się w samodzielny ośrodek wyżowy z centrum nad Morzem Północnym i okalającymi go trzema niżami – nad Atlantykiem, Morzem Białym i Adriatykiem coamps.icm.edu.pl/pict.php... . Podobna sytuacja panuje na poziomie 300 hPa, o stabilności tego układu świadczy także przebieg prądu strumieniowego, antycyklonalnie „okrążający” ośrodek wyżowy (jak wyżej i awiacja.imgw.pl/index.php... ). Już jutro górny niż znad Morza Białego „zanurkuje” na południe, wraz z nim i frontem widocznym już na zdjęciach satelitarnych https://pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair przynosząc nam duże zachmurzenie i niezbyt intensywne.

Ryszard Klejnowski

17 listopada, 321 dzień 2018 roku; 08:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.