KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Na obrazach satelitarnych, np.. https://pl.sat24.com/pl/eu... , widoczny jest ruch zachmurzenia frontowego z zachodu na wschód, które przed dwiema dobami, na znacznym dystansie ułożone było prostolinijnie od Morza Norweskiego przez południową Skandynawię, Kattegat, wschodnie Niemcy i zachodnią Polskę, a od Czech już na południowy wschód po Rumunię. W tym czasie przesunęło się ono na wschód o około 600 km i łagodnym łukiem wygiętym na zachód rozciąga się od północnej Skandynawii przez wschodnią Szwecję, a od Sztokholmu nad Bałtyk, skąd przez Zatokę Gdańską nad Polskę aż po Karpaty Zachodnie i dalej nad Słowację, wschodnie Węgry i Rumunię. W ciągu ostatniej doby uległo ono procesowi znacznej dezintegracji, a według obrazów satelitarnych https://pl.sat24.com/pl/eu/km górna granica zachmurzenia nad Skandynawią sięga zaledwie 4 km. Z kolei nad naszym krajem oraz Rumunią, ta wysokość związana jest tylko z chmurami Cb wbudowanymi w system zachmurzenia frontowego, na pozostałym odcinku frontu górna granica nie sięga nawet 2 km.

Taka zmiana położenia głównego frontu oddzielającego od siebie aż trzy masy powietrza, po zachodniej jego stronie powietrza polarnego o cechach morskich, na północnym odcinku frontu powietrza pochodzenia zwrotnikowego, a na południowym jego odcinku powietrza polarnego o cechach kontynentalnych, stała się możliwa dzięki przekształcającemu się polu ciśnienia nad całym europejskich obszarem synoptycznym. Przede wszystkim wyż znad Półwyspu Kolskiego przesunął się na wschód, aż nad Półwysep Jamal, nad środkową częścią kontynentu zlikwidowana została rozległa zatoka od niżu rosyjskiego, który wypełnia się w środkowej i górnej troposferze, zachowując swoją żywotność tylko w jej dolnej części i już jutro wypuści jedno swoje „oczko” nad Skandynawię, nadal pozostając na pograniczu Rosji, Białorusi i Ukrainy. Z kolei znad Atlantyku powoli przemieszcza się na wschód głęboka zatoka w polu geopotencjału (prognoza GFS dostępna pod adresem: www1.wetter3.de/animation.html ).

U nas postępuje proces wymiany powietrza, wypierane jest na wschód gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego o dużym potencjale wilgoci i chwiejności. Nad dzielnice zachodnie już napłynęło zdecydowanie chłodniejsze powietrze polarne, w którym na zachodzie kraju przy bezchmurnym niebie temperatura nocą obniżyła się znacznie, np. na stacjach meteorologicznych IMGW w Szczecinie, Słubicach i Resku o godzinie 5-tej zarejestrowano tylko 13 stopni. Z kolei na pozostałym obszarze kraju przykrytym chmurami temperatura o 5, 6 stopni wyższa. Proces ten potrwa jeszcze przez najbliższą dobę i od jutra już nad całym krajem dominować będzie powietrze polarne, w którym będziemy oddychać spokojnie po burzach i opadach występujących w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego.

Dzisiaj u nas dwa typy pogody. Wschodnia część kraju nadal pozostająca w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego z intensywnymi zjawiskami konwekcyjnymi o tak samo dużej intensywności jak w ostatnich dwóch dniach. Na godziny popołudniowe i wieczorne prognozowane są burze z silnymi i ulewnymi opadami deszczu, głównie na środkowym wschodzie, którym towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 50-70 km/h. Na pozostałym obszarze wewnątrz masowe zachmurzenie kłębiaste. Noc już bezchmurna, jedynie jeszcze na wschodzie chmury wolno ustępujące nad Białoruś i Ukrainę. Z kolei jutro już cały kraj znajdzie się w jednorodnej masie powietrza polarnego o cechach morskich, ale na bezchmurną pogodę nie będzie można liczyć, znad Niemiec nasuwać się będzie zachmurzenie będące obecnie nad ich południowo zachodnimi landami (https://pl.sat24.com/pl/eu... ).

Ryszard Olędzki 20 lipca 2018r., 07.10Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.