KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Aktualnie obszar naszego kraju w polu przyziemnym znajduje się pod wpływem słabogradientowego obszaru podwyższonego ciśnienia, z wartościami ciśnienia atmosferycznego rzędu 1018–1021hPa. W rejonie południowej Szwecji formuje się płytki ośrodek niżowy z rozwijającym się systemem frontów atmosferycznych. Prognostycznie, ośrodek ten będzie przemieszczał się w kierunku Bałtyku i w sobotę, 12 maja, z ciśnieniem około 1015hPa znajdzie się w rejonie wschodniej granicy Polski. Strefa frontowa związana z tym układem będzie przemieszczać się przez nasz kraj w ciągu kolejnej doby. W tym samym czasie, nad Morzem Barentsa powstaje wyż, który w kolejnych dniach klinem zacznie wciskać w rejon Bałtyku i Polski.

Wspomniany wcześniej front będzie rozdzielał ciepłą masę powietrza polarnego, zalegającą nad Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym oraz zachodnią Norwegią i Szwecją, od chłodniejszej masy pochodzenia arktycznego, rozciągającej się od Finlandii przez kraje bałtyckie, Polskę aż po Rumunię. Nadal pozostajemy w cyrkulacji północnej z napływem chłodnego powietrza nad terytorium Polski. Jedynie zachodnie krańce kraju dostaną się przejściowo pod wpływ nieco cieplejszego powietrza, które rozdziela wspomniana wcześniej strefa frontowa.

Na mapach górnej topografii barycznej 500hPa możemy zaobserwować obecność ciepłego klina wyżowego, który zakłóca strefową cyrkulację powietrza. Klin ten rozciąga się od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, kraje Beneluksu, Cieśniny Duńskie oraz zachodnią i południową Norwegię. Z kolei w rejonie Zatoki Fińskiej i zachodniej Rosji dominuje układ niżowy z chłodnym powietrzem arktycznym, który swoim zasięgiem obejmuje również Polskę. Od Zatoki Fińskiej, przez Bałtyk i Niemcy aż po kanał La Manche rozciąga się wstęga prądu strumieniowego, którego prędkość w rdzeniu osiąga 160–180 km/h. Większa część Polski znajduje się po chłodnej stronie tego prądu, jedynie zachodnie krańce kraju znajdą się przejściowo po cieplejszej stronie. Mapa 500hPa link : wetter3.de/animation.html.

Dziś nad obszarem Polski występować będzie przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, głównie w postaci chmur kłębiastych i warstwowo-kłębiastych. W ciągu dnia, lokalnie w części północno-wschodniej oraz w centrum, mogą tworzyć się izolowane chmury o większej rozpiętości pionowej, przynoszące słabe, przelotne opady deszczu. Pod koniec dnia na północy zacznie pojawiać się wspomniana wcześniej strefa frontowa, przyniesie ona duże zachmurzenie oraz bardziej intensywne opady deszczu, które w części nocnej będą przemieszczać się w kierunku centrum kraju. Opady deszczu, ucieszą rolników i sadowników oraz choć na chwilę poprawią trudną sytuację hydrologiczną w naszym kraju.

Krzysztof Maksimiuk, 09 maja 2025 r.



Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.