KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Kolejny gorący i na przeważającym obszarze kraju jeszcze upalny dzień cieszy urlopowiczów nad morzem i jeziorami, utrapieniem jest dla pracujących pod palącym słońcem rolników, budowlańców i zwykłych mieszkańców zabetonowanych miast, gdzie temperatura znacznie przekracza tą prognozowaną przez modele dla zacienionej klatki meteorologicznej. Wystarczy spojrzeć na meteorogramy, gdzie na wykresie temperatury pionowymi kreskami oznaczona jest możliwa temperatura podłoża, osiągająca kub przekraczająca 40℃ Male lub umiarkowane zachmurzenie, wzrastające w godzinach popołudniowych do dużego sprzyjać będzie nagrzewaniu podłoża i powietrza; na południu i południowym wschodzie możliwe są lokalne burze i opady przelotne. Słaby i umiarkowany wiatr z kierunków północnych może wzmagać się do silnego i porywistego w czasie burz.

Skandynawię obejmuje rozległy, mało gradientowy wyż, którego centrum dzisiaj i jutro będzie migrowało na południe, nad Bałtyk. Tym samym obserwować będziemy w całym kraju niewielki wzrost ciśnienia. Po jego obrzeżach przemieszcza się na południe mało aktywny front chłodny, uaktywniając się w godzinach popołudniowych w wieczornych w postaci rozbudowanych od tropopauzy komórek konwekcyjnych. Wzrost ciśnienia i osiadające prądy w wyżu będą ograniczać rozwój konwekcji, tym samym zachmurzenia. https://pl.sat24.com/pl i https://radarburz.pl/radar-opadow/ .

W południowo zachodniej Europie, gdzie od wielu dni temperatura przekracza i osiąga 33-37℃ utworzyła się termiczna zatoka z liniami zbieżności, którym towarzyszą liczne burze i opady przelotne. Aktualne ostrzeżenia o groźnych zjawiskach meteorologicznych można znaleźć na stronie METEOALARM https://www.meteoalarm.eu/po_PL/0/0... .

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa bez większych zmian; dominuje opisywany wielokrotnie w ubiegłych letnich miesiąca, charakterystyczny układ Ω. Tworzony jest przez klin geopotencjału, którego oś przebiega od basenu śródziemnomorskiego po basen arktyczny i dwa ośrodki niżowe – znad Grenlandii i północy Rosji https://www.ecmwf.int/en/forecasts... . Duża amplituda fali powoduje, że takie układy cyrkulacyjne są bardzo stabilne – tak też jest w tym przypadku. Od jutra możemy oczekiwać na krótko napływu nieco chłodniejszej masy, lecz przynajmniej do 20 sierpnia towarzyszyć nam będzie gorąca, chwilami upalna aura.

NOCE „SPADAJĄCYCH GWIAZD”

Na ogół bezchmurne niebo w ciepłe noce sprzyjać będą obserwacji „spadających gwiazd”, czyli meteorów z roju Perseidów. W tym roku ich maksimum przypada na noc ze środy na czwartek – więcej na https://wiadomosci.wp.pl... , https://www.astronomia24.com...

Ryszard Klejnowski

11 sierpnia, wtorek, 224 dzień 2020 roku; 07:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.