KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiejszy dzień definitywnie kończy krótkotrwały epizod z zimnym, suchym powietrzem arktycznym, które przyniosło ze sobą pogodne niebo, ale także mroźne noce, a na południu kraju, gdzie zetknęło się z ciepłym i wilgotnym powietrzem polarnym, opady śniegu oraz uciążliwe zawieje i zamiecie śnieżne, a także trwałą pokrywę śnieżną (old.wetterzentrale.de/topkarten... W ciągu ostatniej doby pole ciśnienia przekształciło się w ten sposób, że zlikwidowany został rozległy wał wyżowy łączący mobilny wyż, będący obecnie nad Atlantykiem po zachodniej stronie Wysp Brytyjskich z wyżem z rejonu Woroneża w Rosji. A to otworzyło drogę dla niżu atlantyckiego, który odbył długą drogę po północnych akwenach Atlantyku i ostatniej doby zanurkował przez północną Skandynawię nad północno zachodnią Rosję i obecnie lokuje się w rejonie wielkich jezior rosyjskich, Ładoga i Onega (analiza synoptyczna Met Office z godz. 00 UTC dostępna pod adresem: www2.wetter3.de/fax.html).

To on prowadząc ze sobą po jego południowo zachodniej stronie rozległą zatoką z zafalowanym frontem chłodnym (SIGNIFICANT IMGW na godz. 06 UTC dostępny pod adresem: awiacja.imgw.pl/index.php... przyczyni się bezpośrednio do wymiany powietrza nad naszym krajem, która dokona się w ciągu niespełna dwóch najbliższych dób. Jej wejście do nas już się rozpoczęło nasunięciem się chmur frontowych nad nasze wybrzeże (https://pl.sat24.com/pl/eu/km), a niebawem wejdą także opady śniegu będące już nad południowym Bałtykiem (https://pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC i www.pogodynka.pl/polska/radary), które przemieszczając się na południowy wschód, w ciągu najbliższej doby dotrą nad nasz południowy wschód, by w ciągu następnej doby opuścić nasz kraj. Mniej więcej w tym samym czasie i tym samym szlakiem, wchodzić będzie do nas kolejna zatoka z frontem prowadzącym opady mokrego śniegu, śniegu z deszczem oraz deszczu, utrwalająca napływ cieplejszego powietrza o cechach morskich.

Nadchodzi zasadnicza zmiana warunków pogodowych. Ocieplenie będzie mocno odczuwalne, ale tylko w porze dziennej i to strefowo od północnego zachodu na południowy wschód, kiedy to temperatura będzie znacznie przechodziła na plus, osiągając najwyższe wartości na północnym zachodzie. Noce niestety wciąż z przymrozkami. A w strefach frontowych wspomniane już opady śniegu na pierwszym froncie i opady mieszane na drugim froncie, w miarę wchodzenia frontu w głąb kraju przechodzące w opady tylko śniegu, a to zapowiada kolejne, ale inne oblicze zimy.

Ryszard Olędzki

20 marca 2018r., 06:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.