KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiejszy dzień upłynie pod znakiem letniej, miejscami gorącej, lecz nie upalnej pogody, z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem, na południu i południowym wschodzie w godzinach popołudniowych rozwój chmur Cumulonimbus z opadami przelotnymi i lokalnymi burzami. Lokalnie słabe opady przelotne mogą wystąpić na Wybrzeżu i w centrum oraz na pozostałym obszarze kraju.

Front chłodny związany z niżem, który przewędrował wczoraj nad Bałtykiem przyniósł burze i opady przelotne, miejscami intensywne; jeszcze dzisiaj jego wpływ zaznaczy się na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Za frontem napływa nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie znad Atlantyku. Przez kilka lub kilkanaście najbliższych dni przeważać będzie w naszym regionie strefowa cyrkulacja zachodnia, jednak z mniejszymi lub większymi zaburzeniami falowymi. Za frontem rozbudowuje się słaby klin związany z wyżej znad Azorów, a w drugiej połowie tygodnia napłynie ponownie cieplejsze powietrze.

W środkowej troposferze (500 hPa) jeszcze dzisiaj zalega nad nami płytka zatoka, związana ze strefą północnoatlantyckich niżów, jedna już jutro zaznaczy się od południa słaby klin wyżowy, a w następnych dniach przednia zatoka rozległego niżu znad Islandii. Spiralną strefę zachmurzenia tego niżu można obserwować na zdjęciach satelitarnych https://pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair , podobnie jak zachmurzenie zaburzeń frontowych o mniejszej skali przestrzennej, formujące się w chwiejnej masie powietrza polarnego morskiego. Obrazy radarowe www.pogodynka.pl/radareuro pokazują, że w napływającej chwiejnej masie powietrza formują się obszary chmur konwekcyjnych, z przelotnymi opadami. Będą się one uaktywniać po wejściu nad cieplejsze podłoże oraz o zróżnicowanej orografii.

CIEPŁO, GORĄCO, UPALNIE, MROŹNIE TEŻ

Dotychczasowy przebieg tegorocznej wiosny i lata skłania do dyskusji czy to sytuacja wyjątkowa, czy tez naturalna fluktuacja pogodowa, wywołana układami cyrkulacyjnymi w atmosferze. Warto przypomnieć, ze z takimi i większymi upałami mieliśmy już wielokrotnie do czynienia w Polsce i na świecie w przeszłości. Dotychczasowym, w historii pomiarów instrumentalnych, rekordem termicznym (maksimum maksimorum) na obecnym obszarze Polski jest +40,2℃ zmierzona w Prószkowie k. Opola 29 lipca 1921 r. Niewiele brakowało do pobicia tego rekordu w Słubicach 21 lipca 1994 r.( +39,5℃). Najwyższą temperaturę na kontynencie europejskim +50℃ zanotowano w 1881 roku w Sewilli. Najniższa temperatura -41℃ wystąpiła w Siedlcach 11 lutego 1940 roku. Wczoraj różnica temperatury na naszym globie wyniosła 101,2℃, +46.2℃ w Basrze (Irak) i -55℃ na stacji Wostok (Antarktyda).

Ryszard Klejnowski

15 sierpnia, środa, 227 dzień 2018 roku, 07:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.