Na krótko napłynie cieplejsze powietrze znad Bałtyku, stąd na północnym zachodzie temperatura wzrośnie do około 0/-2℃, na pozostałym obszarze będzie nieco niższa od zera -5/-7℃. Warto zwrócić uwagę na mapki prognostyczne temperatury i linii prądu – ciepłe powietrze napływające nad zachodnie wybrzeże przebyło długą drogę z północy wzdłuż Zatoki Botnickiej i nad południowym Bałtykiem transformując się nad niezbyt jeszcze wychłodzonym akwenem. Cieplejsza masa w której uformował się niż napłynęła z północnego zachodu Półwyspu Skandynawskiego, dokąd docierało w minionych dniach ciepłe powietrze wynoszone z południa w klinie wyżu znad Azorów. Odczuwalne będzie lekkie ocieplenie w stosunku do dnia wczorajszego i minionej nocy. Od wtorku wzrost temperatury, nadal jednak utrzymywać się będą zimowe warunki, w drugiej połowie najbliższego tygodnia spodziewać należy się ocieplenia i opadów.
Prawdziwie mroźna zima, czyli owa bestia objawi się tuż za ustępującym niżem; w napływającym z północnego wschodu mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego zacznie się szybko rozbudowywać wyż. Jak możemy obserwować na naszych meteorogramach nadchodzącej nocy rozpocznie się znaczący spadek temperatury, miejscami do -12/-15℃. Lokalnie na wschodzie temperatura może obniżyć się do -17/-20℃. Spadki temperatury będą z jednej strony efektem adwekcji mroźnego powietrza, z drugiej nocnego wypromieniowania w wyżu, tam gdzie wystąpią przejaśnienia lub rozpogodzenia. Równie mroźny a także pogodniejszy będzie poniedziałek.
Na prognostycznych mapach ECMWF niż ten zaznacza się jako jeden z dwu ośrodków niżu powstałego w wypełnionej chłodem zatoce w polu geopotencjału poziomu 500 hPa https://apps.ecmwf.int/webapps... . Jest równie wyrazisty na poziomie 300 i 200 hPa Jego nachylona w kierunku chłodu oś pionowa świadczy o dalszym rozwoju i przemieszczaniu się na południowy wschód, co przedstawiają następne mapy prognostyczne. Zwróćmy uwagę na intensywny odcinek północnego prądu strumieniowego, podtrzymującego wirowość ośrodka.
Ryszard Klejnowski
16 styczna 2021 roku, sobota; 7:15