KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Napływ mas z północy spowodował odsunięcie się na południe chwiejnej, wilgotnej masy powietrza, w której powstawały wypiętrzone aż do tropopauzy chmury kłębiaste i liczne opady przelotne, mniej liczne burze i miejscami grad – to wszystko było w dniu wczorajszym w prawie całym kraju. Dzisiaj tą masą będzie objęty wschód, południowy wschód i południe kraju mniej więcej do linii Białystok Siedlce Dęblin Sieradz Opole. Silniejsze opady przelotne wystąpią na pogórzach i w samych górach, tam też możliwy grad, a w Tatrach śnieg.

Natomiast od Niemiec i Dani obejmuje kraj układ wyżowy, z centrum dzisiaj nad Zatoką Niemiecką, w nocy nad Turyngią. Na wschodnim skraju tego wyżu napływa z północy dość chłodne powietrze, które w najniższych warstwach ogrzało się od podłoża płynąc nad Skandynawią. Uzyskało też zasób wilgotności i wolno napływając nad chłodny Bałtyk (6-8 stopni) ochładza się od podłoża tworząc obszar mgły i najniższych chmur Stratus, zalegający nad morzem (proszę spojrzeć na mapy prognozy mgły oraz położenia najniższych chmur). Ten obszar warstwowego zachmurzenia i mgieł wchodzi też nad Pomorze i zachodnią część Mazur oraz Dolną Wisłę i Odrę. Widać go doskonale jako równa powierzchnia chmur w świetle widzialnym na rozpoznaniach satelitarnych – na przykład ze strony https://pl.sat24.com/pl/pl/visual . W miarę podnoszenia się Słońca oraz ogrzewania podłoża mgły i Stratus zanikną nad lądem, pozostaną jednak nad morzem.

Pomiędzy tymi dwoma skrajnie różnymi typami pogody - występującymi jednocześnie w nie największym kraju - mamy obszar porannych rozpogodzeń, a potem umiarkowanego rozwoju chmur kłębiastych podinwersyjnych – Stratocumulus i Cumulus med. Te chmury rozwijające się do poziomu inwersji osiadania (około 3 km) nie dają opadów przelotnych, czasem pojawić się może parę kropel. Na wiele słońca dzisiaj nie ma co liczyć, spory zasób wody w glebie i roślinach sprzyja parowaniu i powstawaniu coraz to nowych chmur. Jutro podobna sytuacja, mgły i Stratus znad Bałtyku w nocy i nad ranem wejdą nad Pomorze i sięgną nawet nad północną Wielkopolskę i Kujawy, opady przelotne w rytmie dziennym pojawią się po południu na Podkarpaciu, Roztoczu, w Małopolsce do południka Krakowa, lokalnie na wschodzie kraju.

Wiatr dalej umiarkowany z kierunku północno-zachodniego, trochę silniejszy we wschodniej części kraju. Poziom temperatury, ze względu na duże zachmurzenie kłębiaste rozwijające się w ciągu dnia, istotnie ograniczające Słońce oraz umiarkowany wiatr podobna jak wczoraj, może w obszarze bezopadowym dwa stopnie wyższa – czyli na południu 14-16 stopni, w centrum 15-18, na samym wybrzeżu i Pomorzu chłodniej.

Maciej Ostrowski, 26 maja 2020, 08:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.