KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Ochłodzenie nie dotyczy tylko najniższych warstw powietrza leżących przy podłożu, tak jak jest to w czasie występowania przymrozków w czasie pogodnej nocy – tym razem język chłodnego powietrza sięga w pionie aż do środkowej troposfery, horyzontalnie od Arktyki i Morza Białego przez Finlandię, kraje nadbałtyckie, Białoruś i wschodnią Polskę dochodzi do Węgier i Rumuni. W ciągu najbliższej doby wypchnięty zostanie na wschód i tam zaniknie, przyczyną tego procesu jest wzmacnianie się wydłużonego klina wyżowego nad Niemcami, Czechami i częścią Polski oraz przechodzenie kolejnego niżu daleką drogą przez północ Skandynawii w kierunku Morza Białego.

Wypchnięcie tego języka chłodu nastąpi najpierw w środkowej troposferze na skutek wędrówki niżu, przy podłożu pozostanie jeszcze chłodniejsza masa powietrza. Północna Polska znajdzie się w dalekim oddziaływaniu niżu skandynawskiego, na wybrzeżu ustabilizuje się strefa opadów deszczu nie wchodząca zbyt daleko nad Pomorze i Mazury, prześlizgnie się po ich północnych skłonach. To dopiero jutro i pojutrze, na te dni widać na naszych mapach prognostycznych wyraźny zanik chłodnego wyżu, toczenie się niżu przez Skandynawię i „ciągnięcie się” frontu z opadami nad Bałtykiem i po północy kraju.

Dzisiaj jeszcze jesteśmy w kończącym się napływie chłodu z północy, wczoraj chwiejna masa chłodnego powietrza przyniosła krótkotrwały śnieg w różnych miejscach wschodniej i centralnej Polski, w nocy i dzisiaj drugorzędny front chłodny z opadami śniegu powoli schodzi znad Pomorza na Dolny Śląsk i do centrum kraju. Pogodne niebo utrzymuje się na wschodzie i południu, tam szybko wzrośnie temperatura do 6 stopni, pod chmurami frontowymi wzrost będzie niewielki, do 3-4 stopni. Po przejściu frontu na południe poza granice kraju znów rozpogodzenia, kłębiaste chmury chłodnych mas powietrza zanikają na wieczór, tak więc ponownie prawie bezchmurna noc sprzyjająca spadkom temperatury w ciągu nocy do minus 2-3 stopni poniżej zera.

Maciej Ostrowski, 31 marca 2020, 08:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.