KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiaj w nocy, około godziny czwartej nad ranem zawitała do nas astronomiczna jesień; dzień będzie tak samo długi jak noc – jest to dzień równonocy jesiennej; od jutra dni będą coraz krótsze. Zauważymy to na naszych meteorogramach - zacienione pola wykresów, obrazujące noce będą coraz szersze od tych jasnych – dziennych; również pogoda przypomni nam, że powinniśmy pożegnać się z letnimi upałami - UWAGA NA SILNY I BARDZO SILNY WIATR WIECZOREM I W NOCY.

Pofalowany front chłodny, który wczoraj dał nam przedsmak jesiennych chłodów, powędrował na wschód https://pl.sat24.com/pl . Nad południową, środkową i północno wschodnią część kraju nasuwa się jednak zaburzenie falowe, które w wieczorem i w nadchodzącą noc rozwinie się w aktywny mezoskalowy niż, szybko przemieszczający się na wschód. Towarzyszyć mu będą wyjątkowo silny im porywisty wiatr, osiągający i przekraczający w Sudetach, na Podhalu i w Beskidach 100 i więcej km/h. oraz opady deszczu, burze a górach opady śniegu.

Front ten związany jest z głębokim i aktywnym niżem norweskim, przemieszczającym się północ wzdłuż wybrzeży półwyspu. W jego południkowo wyciągniętej zatoce, w strefie frontu rozwijać się będzie wspomniany wyżej mezocyklon coamps.icm.edu.pl/pict.php... . Możemy go również obserwować na prognostycznych mapach poziomu 850 hPa; duży gradient temperatury w jego obrębie świadczy o intensywności procesów atmosferycznych.

Warto zwrócić uwagę na intensywność prądu strumieniowego nad naszym obszarem i jego prognozowany południkowy meander coamps.icm.edu.pl/pict.php... oraz mapę dla lotnictwa awiacja.imgw.pl/index.php... wskazujące na prędkość rzędu 300 km/h na wysokości około 10 km. Falę na froncie, przekształcająca się małoskalowy niż i jej szybki ruch w kierunku wschodnim możemy od od rana możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych https://pl.sat24.com/pl/eu/km i radarowych www.pogodynka.pl/radareuro .

Ciesząc się z pierwszego jesiennego dnia, w miarę pogodnego , lecz miejscami z opadami, bądźmy przygotowaniu na SZYBKI SPADEK CIŚNIENIA WIECZOREM I W NOCY, A SZCZEGÓLNE NA WZMAGAJĄCY SIĘ WIATR, KTÓRY MOŻE OSIĄGAĆ PRĘDKOŚĆ W PORYWACH DO 80 - 100 Km/h, W GÓRACH ZNACZNIE WIĘCEJ. Niżowi towarzyszyć będą opady deszczu, w górach śniegu, jutro ponowny spadek temperatury, nadal silny i porywisty wiatr. O niszczycielskiej sile takiego wiatru mogliśmy wielokrotnie się przekonać. ZABEZPIECZMY WIĘC WSZYSTKO CO MOŻE ZNISZCZONE PRZEZ ŻYWIOŁ, NIE ZOSTAWIAJMY SAMOCHODÓW POD DRZEWAMI I W MIARĘ MOŻLIWOŚCI NIE JEŹDŹMY NIMI W NOCY. Nie będzie to cyklon na miarę tropikalnych, lecz obserwujmy dostępne źródła informacji pogodowych, w tym nasze mapy prognostyczne i meteorogramy.

Ryszard Klejnowski

2e września, niedziela, 266 dzień 2018 roku; 07:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.