KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Wiele wskazuje na to, że świąteczny biały śnieg oglądać będziemy w reklamach telewizyjnych i relacjach ze sztucznie naśnieżanych stoków narciarskich. Tak dzisiaj, jutro i w najbliższych dniach aura będzie przypominać raczej wczesno-jesienną niż kalendarzowo zimową; z umiarkowanym lub dużym zachmurzeniem, słabymi opadami deszczu, głównie w północnej części kraju oraz, z umiarkowanym i silnym porywistym na północy i w górach wiatrem z kierunków południowych i temperaturą od 4-6℃ na północy do 8-10℃ na południu. Nawet w Zakopanem czy Karpaczu temperatura nie spadnie poniżej 5℃, w znacznym stopniu będzie to skutek efektu fenowego.

Trudno o lepszy indykator procesów zachodzących w atmosferze w skali regionalnej czy globalnej niż zachmurzenie obserwowane zdjęcia satelitarne, szczególnie z systemu satelitów geostacjonarnych. Mają one decydujące znaczenie w poznawaniu zjawisk zachodzących nad obszarami pozbawionymi gęstej sieci pomiarów instrumentalnych, nad rozległymi obszarami oceanów, pokrywających ¾ powierzchni globu. Przykładem może być dzisiejsza sytuacja, obrazowana sekwencją zdjęć z satelity MSG (Meteosat Second Generation, MET-10) https://pl.sat24.com/pl . Pokazuje ona na złożoną cyrkulację w rozległym obszarze wieloośrodkowego niżu z głównym centrum nad Szkocją rozciągającego się po Wyspy Kanaryjskie.

Na zdjęciach wyraźnie zaznacza się strefa zachmurzenia frontu, rozciągająca się od niżu w rejonie St. Petersburga, przez kraje nadbałtyckie, Polskę i zachód kontynentu aż po Półwysep Pirenejski i dalej nad Atlantyk. Rozdziela on chłodne powietrze polarne morskie na północy od cieplejszego, również polarnego na południu kontynentu. Jak możemy zauważyć na mapach poziomu 500 hPa modelu COAMPS coamps.icm.edu.pl/pict.php... w strefie zatoki niżowej istnieje kilka ośrodków baroklinowości, z którymi związane są obserwowane na zdjęciach satelitarnych wtórne ośrodki niżowe, układy typu „comma shape” oraz pola komórek konwekcyjnych w obszarach napływu chłodnych mas powietrza z północy nas cieplejsze wody oceaniczne. Antycyklonalne ugięcie strefy frontowej sugeruje oraz jej przesuwanie się na północ, sugeruje, że obszar naszego kraju znajdzie się w ciepłym wycinku rozległego niżu. Północna krawędź strefy chmurowej frontu pokrywa się z osią prądu strumieniowego, który na poziomie około 10-11 km osiąga prędkość 280 km/h awiacja.imgw.pl/index.php... .

Prognostyczne mapy Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) https://www.ecmwf.int/en/forecasts... pokazują jednoznacznie, że dzisiaj i w najbliższych dniach obszar naszego kraju znajdować się będzie pod silnym południowo zachodnim strumieniem napływu mas powietrza. Pogłębianie się górnej zatoki nad Atlantykiem i rozbudowa klina wyżowego z rejony Morza Czarnego powodować będzie napływ ciepłego powietrza z południa, a tym samym kształtowaniu się nietypowej jak na połowę grudnia pogodę.

Ryszard Klejnowski

16 grudnia, poniedziałek, 350 dzień 2019 roku; 07:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.