KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiaj, po wczorajszym „załamaniu się” słonecznej, wiosennej pogody, związanym z przemieszczaniem się nad Bałtykiem i NE kraju mezoskaowego, płytkiego niżu nadal utrzymywać się będzie duże zachmurzenie i opady deszczu niemal w całym kraju. Będzie nadal chłodno, nawet na SW kraju temperatura będzie niewiele wyższa od 10°C, a na północy 5°C.

Rozległy, wieloośrodkowy, rozbudowany do 300 hPa niż zbliża się od zachodu do Wysp Brytyjskich. Blokowany jest przez klin wyżowy związany pasem wyżowym ciągnącym się od Wysp Azorskich, przez południe kontynentu, Polskę, po Zatokę Botnicką. Jednocześnie, zgodnie z cyrkulacją na wyższych poziomach w troposferze kieruje się na północny wschód, ku wybrzeżom półwyspu Skandynawskiego. Warto zwrócić uwagę, na przykładzie prognoz modelu coamps.icm.edu.pl różnych poziomów, na blokujący wpływ półwyspu Skandynawskiego na tor tego niżu, tak przy podłożu, jak i na poziomie 850 hPa. Układ niejako „opływa” od zachodu półwysep, kierując się wzdłuż jego wybrzeży na północny wschód, „odradzając się” po wschodniej stronie po jakimś czasie. Ośrodek wtórny na poziomie 700 hPa nie miał problemów z przekroczeniem pasma górskiego, w przeciwieństwie do ośrodka na poziomie 850 hPa i przyziemnego. Trzeba przypomnieć, że wysokość Gór Skandynawskich wynosi od około 2500 m n.p.m. na południu do 2100 m n.p.m. na północy (Rysy 2 503 m n.p.m., Kasprowy 1987 m n.p.m.), co odpowiada geopotencjalnej wysokości ok. 750 hPa.

Chociaż dzisiaj rozbudowywał się będzie na krótko wał wyżowy, rozciągający się od N Afryki przez Polskę po N Finlandii nie możemy liczyć na znacząca poprawę pogody. Od zachodu zbliża się kolejna strefa frontowa, tym razem frontu ciepłego, który już po południu zacznie oddziaływać na pogodę w NW części kraju i w nocy przewędruje na wschód. Będzie więc pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu, na tatrzańskich szczytach śniegu. Chłodno, nawet na południowym wschodzie temperatura niewiele przekroczy 10°C, a na północy 5°C. Za to już od jutra, w ciepłym wycinku niżu następować będzie adwekcja ciepła z zachodu i południa, a w weekend temperatura może osiągnąć 18 – 21°C

SMOG - PROBLEM NIE TYLKO TEORETYCZNY

Mijająca zima, która charakteryzowała się dużą ilością dni z dominującymi sytuacjami wyżowymi, czyli przeważającymi zstępującymi ruchami powietrza i powstawaniem niskich inwersji, zwróciła uwagę na problem smogu, zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, pochodzących tak z tzw. niskiej emisji jak i transportu. Problem nie jest nowy, jednak przebieg pogody minionego sezonu zimowego, dał wyraźny sygnał, że może on się pogłębiać, o ile nie zostaną podjęte stosowne działania, w tym na rzecz podniesienia świadomości ekologicznej szeroko pojętego społeczeństwa. Badania zanieczyszczeń powietrza w aglomeracjach miejskich prowadzone są od wielu dziesięcioleci, jednak nie zawsze przywiązywano wagę do ich wyników. Wręcz przeciwnie, ustalano normy jakości powietrza, dopuszczające wielokrotne przekroczenia wartości zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia. Warto obejrzeć ok. 30 minutowy film dokumentalny „Oczyścić niebo” wyemitowany w TVP3 Kraków, przedstawiający historię badań zanieczyszczeń powietrza, prowadzonych przez naukowców IMGW, od czasów wybuchów jądrowych w atmosferze. Film dostępny jest pod adresami: https://youtu.be/bZ5Br0CcmnI i na Facebooku https://www.facebook.com/ApioFilm...

Ryszard Klejnowski

30 marca, czwartek, 89 dzień 2017 roku, 07:00Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.