KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiaj i w najbliższych dniach, po okresie miejscami intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru, czeka stabilizacja względnie łagodnej zimowej pogody z dużym i umiarkowanym zachmurzeniem i rozpogodzeniami, głównie w północnej części kraju i słabymi opadami śniegu na południu. W po mroźnej nocy i poranku ( -17℃ w Zakopanem, -14℃ w Jeleniej Górze) w dzień temperatura będzie wszędzie ujemna, od około -6℃ na NE do -2℃ na zachodzie, w nicy możliwe spadki temperatury do -10 - -13℃, pamiętajmy jednak, że temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa; wszędzie pokrywa śnieżna sprzyja sportom zimowym – zasięg pokrywy śnieżnej możemy obserwować na zoz.cbk.waw.pl/snieg/ i pogodynka.pl/polska/snieg/ .

Zdjęcia satelitarne pokazują stabilny obraz zachmurzenia na centralną i wschodnią częścią kontynentu, charakterystyczny dla obszaru klina wyżu znad Rosji. Po jego południowej krawędzi napływa na nasz kraju od wschodu mroźne i dość suche powietrze arktyczne. Możemy to obserwować również na naszych prognostycznych mapach temperatury i linii prądu. W najbliższych dniach wpływ niżu i kierunki napływu będą ulegać niewielkim zmianom, podobnie jak ciśnienie atmosferyczne.

W dzień, po zaniku inwersji osiadania, np. w Łebie weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... pojawią się przejaśnienia, podobnie jak środkowej u wschodniej części kraju.

Wspomniany już wyż rosyjski i masyw Gór Skandynawskich blokuje skutecznie strefowy ruch północnoatlantyckich niżów coamps.icm.edu.pl/pict.php... . W środkowej troposferze np. 500 hPa nad kontynentem dominuje rozległa zatoka w polu geopotencjału, sięgająca basenu śródziemnomorskiego coamps.icm.edu.pl/pict.php... a nad Atlantykiem klin wyżu azorskiego przybliża się do Islandii. Taki układ górnego pola sprzyja jego stagnacji i powstawaniu w obrębie zatoki wtórnych układów niżowych.

Ryszard Klejnowski

23 stycznia, środa, 23 dzień 2019 roku; 07:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.