KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
W strefie zachodniej cyrkulacji atmosfery, opisywanej we wczorajszym komentarzu, biegnącej przez Europejski Obszar Synoptyczny między 50 a 65 równoleżnikiem utworzył się pod Nową Funlandią silny i rozległy układ niżowy, zaś obecnie szybko leci przez Atlantyk. Aktualnie, w godzinach rannych jest pod Islandią z ciśnieniem w centrum 970 hPa, za dobę będzie między Szetlandami a Norwegią z ciśnieniem 965 hPa, po kolejnej dobie jego centrum znajdzie się nad Alandami i Finlandią, od tego miejsca zacznie się wolno wypełniać i skręcać nad Morze Białe, ale w orbicie tego niżu pojawi się wtórny, równie aktywny niż na froncie polarnym, który poleci przez Szkocję, Morze Północne i południowy Bałtyk. Tak dynamiczne przechodzenie niżu w strumieniu cyrkulacji odbije się na warunkach pogodowych w całej Europie, która zostaje wreszcie „przewietrzona” po ponad miesięcznej dominacji wyży.

Na razie dzisiaj musimy pożegnać się z przechodzącym wczoraj wieczorem i w nocy systemem frontowym, jego resztki (opady) są jeszcze nad Podkarpaciem i w górach. Duża porcja deszczu przy wyraźnie dodatniej temperaturze (nawet wzrastającej w nocy) zmyła prawie do końca śnieg, w Warszawie Ursusie spadło w ciągu 12 godzin 4,7 mm deszczu www.meteo.waw.pl/. Dzisiaj typ pogody za dynamicznym frontem chłodnym, nieco więcej przerw w zachmurzeniu, wyższe podstawy i widzialności, ale też silniejszy wiatr – na Bałtyku i Pomorzu porywy do 20-24 m/s. Opady deszczu w formie przelotnej, ale niezbyt liczne.

Strefa deszczu z kolejnego niżu idącego przez środkową Skandynawię pojawi się jutro rano nad Zatoką Pomorską i Dolną Odrą, w ciągu 12 godzin przeleci z zachodu na wschód przez cały kraj, ale na jej południowej krawędzi pozostanie charakterystyczna smuga (wąska strefa) opadów związanych z stacjonarnym odcinkiem frontu, przemieszczająca się jeszcze przez kolejne 8-10 godzin znad centrum kraju nad Dolny Śląsk, Sudety, Małopolskę, Podkarpacie i Karpaty. Warunki pogodowe pojutrze niewiele będą się różniły od wczorajszych z dnia i minionej nocy, znów deszcz, umiarkowany wiatr, dodatnie temperatury.

Maciej Ostrowski

21 luty 2017, 08:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.