KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Zapowiadana w poprzednim moim komentarzu zmiana pogody już się dokonała i niemal cała Polska znajduje się pod chmurami niżu z zafalowanym frontem chłodnym oraz ustępującego nad Ukrainę zachmurzenia frontowego, na którym wczoraj występowały burze z opadami deszczu na południu i południowym wschodzie aż po rubież Włodawa – Otmuchów. Niewielki niż, na mapie ciśnienia IMGW z godz. 02 (www.pogodynka.pl/cisnienie ), lokuje się nad dolną Wisłą, mniej więcej od Torunia aż po jej ujście. Z kolei na naszych „precyzyjnych” mapach prognostycznych występuje parę jego ośrodków, niczym oczka na rosole, co nie zmienia faktu, że to on przesuwający się na wschód będzie wywierał istotny wpływ na przebieg zjawisk pogodowych u nas dzisiaj i jutro.

Położenie frontu atmosferycznego najlepiej widoczne jest na obrazach satelitarnych w paśmie podczerwieni z wysokością górnej granicy chmur oraz piktogramami odwzorowującymi wyładowania atmosferyczne (pl.sat24.com/pl/eu/km ), a także opadów (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). W czasie przygotowywania tego komentarza zajmuje on położenie od Oslo nad środkowe Pomorze i Kujawy, a dalej na SSW przez Morawy po Karyntię, a stąd po zmianie kierunku na NW, już jako front ciepły kieruje się nad Morze Północne, Wyspy Owcze i Szetlandy, pozostając frontem quasi stacjonarnym z charakterystycznym „spływaniem” chmur na SE wzdłuż frontu, po utworzonej pochylni pomiędzy górnym klinem i górną zatoką.

Trzeba też wiedzieć, że w rejonie Zatoki Fińskiej jest też inny niż sięgający górnej troposfery, widoczny na mapach nie tylko 500 hPa, ale także na mapach 300 hPa (www1.wetter3.de/animation.html ) z osią ustawioną pionowo, którego chmury sięgają naszych północno-wschodnich obszarów (pl.sat24.com/pl/eu/visual5 ). To w jego orbitę dostaję się już odcinek front (okluzji) ten od Oslo po Kujawy, który stopniowo spychany na południe, a jutro na południowy wschód prowadzić będzie strefę opadów deszczu, opuszczających nas dopiero następnej nocy.

A dzisiaj padać będzie na obu odcinkach frontu, z tym że na odcinku południowym, tym od Kujaw po Karyntię, przesuwającym się razem z niżem na wschód, w godzinach popołudniowych w pasie dzielnic wschodnich mniej więcej na zachód i południe od Bugu, a na wschód od Drohiczyna po Beskid Niski, prognozowane są burze, miejscami z intensywnymi opadami deszczu podobnie, jak to miało miejsce wczoraj występującymi punktowo.

Ryszard Olędzki

24 maja 2017r., 06:45Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.