KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Jak to wiosną (meteorologiczną) bywa, od czasu do czasu przypomina sobie o nas zima; na kilka dni zagościło u nas chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, z przelotnymi opadami śniegu i nocnymi spadkami temperatury poniżej zera. Napłynęło ono w tylnej peryferii niżu znad północnej Rosji za frontem chłodnym, który przewędrował wczoraj z północy na południe nie tylko z opadami we wschodni i południowej części kraju, lecz również z silnym i porywistym wiatrem.

Dzisiaj czeka nas zdecydowane uspokojenie sytuacji pogodowej; obszar całego kraju obejmować będzie powstały w chłodnej, arktycznej masie powietrza wyż, który jednak szybko przemieści się na wschód. Jak wskazują sondaże aerologiczne, np. z Legionowa troposfera w całym swym przekroju jest sucha, PWAT (Precipitable WATer) wynosi tylko 4,3 mm. Tym samym możemy oczekiwać, że dzisiaj przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury średnie i wysokie weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... . Lokalnie na północnym wschodzie, Wybrzeżu i w górach możliwe słabe opady śniegu. Po nocnych spadkach temperatury, w dzień osiągnie ona od zera do +5℃, najbliższa noc również będzie mroźna. Mało gradientowe pole ciśnienia w wyżu zapewni, że wiatr będzie bardzo słaby z kierunków zmiennych.

Jutro podobny charakter pogody, od czwartku ponowna jej zmiana. Od zachodu nadciągnie znad Atlantyku aktywny niż z układem frontów, opadami deszczu ze śniegiem i deszczu, wzrośnie temperatura do około 10℃ w weekend.

W środkowej troposferze trwa przebudowa pola barycznego w kierunku zdecydowanego przenoszenia strefowego. Zatoka na poziomie 500 hPa, która sprowadza do nas mroźne masy znad Arktyki przemieszcza się na wschód, jej miejsce zajmie w najbliższych dniach płaski klin a następnie strefowy układ izohips, jak to prognozuje na swoich mapach ECMWF https://apps.ecmwf.int/webapps... .

INFORMACJA O INTERESUJĄCYM KURSIE

Informujemy, że od 19 marca 2021 na portalu Akademii Nawigacji rozpoczyna się zdalny, nowatorski kurs „Meteorologia dla wodniaków”. Jest on prowadzony w większości przez naszego synoptyka-komentatora numerycznych prognoz pogody ICM UW - Macieja Ostrowskiego. Kurs trwający 10 tygodni jest profilowany ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wodniaków – zarówno żeglarzy pełnomorskich, jeziorowych, kajakarzy czy też kajtowców. Uczestnicy kursu mogą poszerzyć swoją wiedzę z meteorologii korzystając z wielu materiałów w postaci artykułów i prezentacji, uczestnicząc w seminariach online, rozwiązując zadania i testy. Uzupełnieniem są artykuły dotyczące meteorologii zamieszczane w „Jachtingu” w poprzednich latach pod ogólną nazwą „Chmurne szpalty”. Zapraszamy zainteresowanych do udziału, pełną informację o kursie, jego zakresie oraz wymogach można znaleźć na stronie https://www.akademianawigacji.pl/ .

Ryszard Klejnowski

9 marca, wtorek, 68 dzień 2021 roku; 7:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.