KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiejsza, niedzielna aura niewiele będzie się różnić od wczorajszej, chłodnej, pochmurnej z przejaśnieniami i przelotnymi opadami. Podobnie jak wczoraj, w chłodnej masie powietrza polarnego morskiego, napływającego z północnego zachodu formować się będzie zachmurzenie kłębiaste, z którym związane będą przelotne opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem a w górach śniegu; w związku z dużą dynamiką procesów w atmosferze i rozbudową chmur Cumulonimbus nie można wykluczyć burz i gradu.

Przy powierzchni ziemi, nad północą Skandynawii, Bałtyku i Rosji, dominuje wieloośrodkowy niż, którego wtórne centra wędrują cyklonalnie wokół centrum górnej, rozległej zatoki (coamps.icm.edu.pl ). Powstawanie tych ośrodków na peryferiach górnej zatoki obserwować możemy tak na mapach przyziemnych jak i poziomów 850 i 700 hPa. W obszarach ich powstawania wyraźna jest baroklinowość, czyli sytuacja, gdy izotermy nie pokrywają się z izohipsami – lokalnie występuje adwekcja chłodnego powietrza z północy i ciepłego, wilgotnego z południowego zachodu. Jeden z takich głębokich niżów przywędruje już w poniedziałek znad NW nad południowy Bałtyk.

Jak prognozują nasze modele towarzyszyć nam będzie dzisiaj duże zachmurzenie, lecz z przejaśnieniami. W godzinach popołudniowych w chłodnej, chwiejnej masie powietrza rozwijać się będą chmury Cumulus i Cumulonimbus, które na mapkach prognostycznych zachmurzenia niskiego i średniego zobrazowane są w postaci izolowanych plam, a na mapach opadów w – wyciągniętych wzdłuż trajektorii ruchu włókien. Przypomnieć można, że na meteorogramach możliwość burz sygnalizowana jest kółeczkiem na piku opadowym, jeśli jest ono czerwone, prawdopodobieństwo burzy jest wysokie. Nadal będzie chłodno, nieco chłodniej niż wczoraj, temperatura nie przekroczy 6 - 9 °C, w nadchodzącą noc niemal wszędzie spadnie do zera lub mniej stopni Celsjusza. Nadal wiał będzie silny i porywisty wiatr, szczególnie w okolicach chmur Cb. Mimo tego, nie rezygnujmy z niedzielnych spacerów, tym bardziej, że wiatr ten sprzyja usuwaniu zanieczyszczeń i przeciwdziała smogowi.

Ryszard Klejnowski

23 kwietnia, niedziela, 113 dzień 2017 roku; 07:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.