KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiaj kolejny umiarkowanie ciepły, dla spragnionych słonecznych i morskich kąpieli chłodny dzień, z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem oraz możliwymi przelotnymi opadami, które od godzin około południowych nasuwać sią będą od zachodu. Podobnie jak wczoraj, temperatura nie przekroczy 18-21℃, umiarkowany wiatr zachodni i południowo zachodni nie będzie zbytnio obniżał temperaturę odczuwalną.

Od kilku dni obszar środkowej Europy objęty jest intensywną zachodnią cyrkulacją strefową. Szeroka strefa pofalowanego frontu chłodnego rozdziela chłodne powietrze polarne morskie znad Atlantyku i Skandynawii od wilgotnego powietrza ze zwrotnikowym rodowodem, zalegającego nad południowymi obszarami kontynentu. Niemal równoleżnikowo położony front rozciąga się od centrum niżu znad Zatoką Botnicką przez Rosję, Polskę i Wyspy Brytyjskie nad Atlantyk ku wschodnim wybrzeżom Ameryki Północnej. Powstawanie na nim kolejne zaburzenia falowe i wtórne niże możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych https://pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i radarowych www.pogodynka.pl/radareuro - (niestety nad Atlantykiem nie ma obserwacji radarowych).

Jedno z serii tych zafalowań widoczne na powyższych zdjęciach znajdowało w godzinach pisania komentarza nad Morzem Północnym zmierza w naszym kierunku, i jak wspomniano w pierwszym akapicie dotrze niebawem do Szczecina z opadami ciągłymi i przelotnymi. W ciągu dnia obejma większą część obszaru kraju z wyjątkiem południowego wschodu. Warto obejrzeć prognozę jego ruchu na podstawie zdjęć satelitarnych i modelu COSMO www.pogodynka.pl/radareuro/cosmo . Według DWD jest to pozostałość niżu podzwrotnikowego EDUARDO.

Jutro napłynie kolejne zafalowanie na tym froncie, które wykształci do małoskalowego niżu mad Wybrzeżem i Bałtykiem. Południowa połowa kraju znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, temperatura wzrośnie do około 30℃, a le tylko ma jeden dzień. W północnej części znacznie chłodniej, z opadami. W sobotę i niedzielę powrót do normalności, z temperatura 18-22℃ i przelotnymi opadami, w niedzielę podobnie z przejaśnieniami i przelotnymi opadami.

Przyczyną takiego piątkowego ekscesu temperaturowego jest widoczne na mapach 500/850 hPa ECMWF jest niewielkie antycyklonalne ugięcie południowo zachodniego strumienia na poziomie 500 i 850 hPa i wyniesienia na północ klina ciepła - https://www.ecmwf.int/en/forecasts... . Wobec intensywnej cyrkulacji klin ten szybko przenosi się na wschód, powraca w sobotę i niedzielę napływ chłodniejszej masy polarnej morskiej.

Ryszard Klejnowski

9 lipca, czwartek, 191 dzień 2020 roku; 07:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.