KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiaj już niebawem rozpocznie się u nas wymiana mas powietrza zwrotnikowego, upalnego na świeże powietrze polarne postępujące za głównym frontem chłodnym, o wczesnym poranku lokującego się od środkowej Szwecji przez zachodnie akweny Bałtyku, a dalej nad Niemcami po Badenię, nad Francją od Lotaryngii po Akwitanię, nad Zatokę Biskajską, Galicję hiszpańską, a dalej nad Atlantyk pomiędzy Azorami i Maderą (https://www.chmi.cz/files/portal/docs... ). Nasz kraj pozostaje jeszcze po ciepłej stronie wspomnianego powietrza, ale z wyraźnym kontrastem termicznym, z gorącym zachodem po zachodniej stronie klina wyżowego 24⁰C i wyraźnie chłodniejszym powietrzem po chłodniejszej stronie klina wyżowego 11, 13⁰C o godzinie piątej. Nad dzielnice zachodnie już nasuwa się forpoczta bezopadowego zachmurzenia z resztek chmur Cb poprzedzających struktury zachmurzenia frontowego.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia już niebawem postępować będzie proces przesuwania się zatoki niżowej ze wspomnianym zachmurzeniem frontowym, według naszego modelu prowadzącym słabe i umiarkowane, jednostajne opady deszczu z tendencją do słabnięcia i zanikania. Burze nie są prognozowane ponieważ postępować będzie proces osiadania powietrza obejmujący zatokę niżową i rozbudowę wyżu nad zachodnim Atlantykiem. Zatoka ta już w pierwszej połowie nocy wyjdzie poza naszą granicę wschodnią, a od zachodu rozbudowywać się będzie klin wyżowy w kierunku północno zachodnim na pogranicze Litwy i Białorusi. Stopniowo wypierane będzie w kierunku wschodnim gorące powietrze zwrotnikowe, w najcieplejszej porze dnia przekraczające 30 stopni i osiągające nawet 33, 35 stopni. Natomiast w tylnej części zatoki od północnego zachodu, znad Jutlandii i północnych Niemiec napływać będzie wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne. Tutaj temperatura już wyraźnie poniżej 30 stopni, na krańcach zachodnich 25, 27 stopni, a wyraźnie chłodniej w pasie wybrzeża, tutaj przeważnie około 20 stopni. Wiatr w przedniej części zatoki niżowej południowy słaby do umiarkowanego, stopniowo zmieniający kierunek na południowo zachodni. Natomiast w tylnej części zatoki, północno zachodni, wyraźnie żwawszy i porywisty, w porywach osiągający prędkość 50, 70 km/godz., w pasie wybrzeża jeszcze silniejszy nawet do 80 km/godz.

W porze nocnej wspomniana zatoka niżowa wyraźnie wypełniająca się chłodnym powietrzem polarnym, będzie stopniowo opuszczała nasz kraj od północnego wschodu po południowy wschód. Nadal postępować będzie rozbudowa klina wyżowego związanego z dobrze rozbudowanym wyżem atlantyckim 1030 hPa, nieco na północ od Wysp Azorskich (https://www.dwd.de/DE/leistungen... ). Wiatr północno zachodni wyraźnie osłabnie, a w dzielnicach północnych zmieniać będzie kierunek na zachodni. Słabe, frontowe opady deszczu występujące punktowo, będą stopniowo zanikały, ale w drugiej połowie nocy, znad Moraw zaczną nasuwać się słabe opady deszczu, w strefie uaktywniającego się frontu chłodnego, ulegającego zafalowaniu. Noc w powietrzu polarnym wyraźnie chłodniejsza od poprzedniej. Nad ranem od około 10-ciu do 15-stopni, od północy kraju do południa, ale na północnym wschodzie nieco poniżej 10-ciu stopni.

Jutro cały niemal cały obszar kraju znajdzie się w powietrzu polarnym, w obszarze wspomnianego wyżu znad środkowych Niemiec, z klinem wyżowym skierowanym wschód. Po jego południowo wschodniej stronie lokować się będzie nad Ukrainą, Słowacją i Austrią dzisiejszy front atmosferyczny, wyraźnie uaktywniający się. Znad Słowacji nadal nasuwać się będą umiarkowane opady deszczu kierujące się na Lubelszczyznę, z tendencją do stopniowego przesuwania się nad Podkarpacie z wyraźną tendencją do słabnięcia i zanikania w godzinach wieczornych i nocnych. Popadać przelotnie może także na Pomorzu. Burze nie są prognozowane, Temperatura umiarkowana, charakterystyczna dla powietrza polarnego o cechach morskich, przeważnie 22, 24 stopnie, nieco niższa na północy i południowym wschodzie, lokalnie nawet poniżej 20 stopni. Wiatr przeważnie północno zachodni, umiarkowany i dość silny. Natomiast na południowym wschodzie, po południowo wschodniej stronie frontu wspomnianego frontu południowo zachodni, dość silny i porywisty.

Jarosław Olędzki, 3 lipca 2025r., godz. 07.00



Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.