KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Ostatni dzień meteorologicznej zimy (na astronomiczny trzeba poczekać do 20 marca) nie przyniesie radykalnych zmian aury, jakiej doświadczamy od wielu dni; dużego z licznymi rozpogodzeniami zachmurzenia, przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem a w górach śniegu; temperaturą osiągająca nawet +10℃, tylko w górach nieco poniżej, z silnym i porywistym wiatrem. Już od wczesnego rana, od zachodu wzrastać będzie do dużego zachmurzenie, pojawią się opady początkowo deszczu ze śniegiem, później deszczu; pogodniej będzie na południowym wschodzie kraju. W nocy i jutro kolejna strefa opadów przelotnych obejmować będzie obszar całego kraju, dość silny i porywisty południowy wiatr, w obszarach podgórskich do 90 – 100 km/h obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną. Dzisiaj temperatura nie przekroczy na ogół 6-8℃, jutro w pierwszy dzień meteorologicznej wiosny może osiągnąć, bądź przekroczyć 10℃.

Cyrkulacja nad północnym Atlantykiem i kontynentem zdominowana jest przez rozległy, wieloośrodkowy niż z głównym ośrodkiem w rejonie Irlandii. Obejmuje on swoim zasięgiem obszar naszego kraju, co zaznacza się zmianą kierunku wiatru na południowy, wzrasta jego prędkość i porywistość, co możemy obserwować na naszych mapach prognostycznych i meteorogramach. Jego system chmurowy, z okludującym się frontem ciepłym i podążającym za nim frontem chłodnym możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych https://pl.sat24.com/pl i radarowych www.pogodynka.pl/radareuro . Charakterystyczna jest jego zwijająca się spirala chmurowa z napływem chłodnej masy powietrza z północnego zachodu – liczne otwarte komórki konwekcyjne – podtrzymującej proces cyklogenezy.

W środkowej troposferze (500 hPa) obszar naszego kraju jest po wschodniej stronie następującego od zachodu płaskiego klina geopotencjału z którym związany jest klin ciepła na poziomie 850 hPa. Sięga on Islandii, jutro zaś Półwyspu Skandynawskiego https://www.ecmwf.int/en/forecasts... . Wszystko więc wskazuje na to, że pierwsze dni meteorologicznej wiosny będą pod względem temperatury wiosenne. Obszary arktycznego powietrza obejmują północne skraje skandynawskiego półwyspu, nie sięgając niższych szerokości geograficznych . Warto spojrzeć na okołobiegunową projekcję pola geopotencjału 500 hPa i temperatury 850 hPa https://www.ecmwf.int/en/forecasts... . Uzmysławia ona, jak złożony jest system cyrkulacyjny naszej atmosfery.

MIAŁO POWIAĆ SYBERYJSKIM MROZEM -

ostrzegały jesienią ubiegłego roku niektóre media na podstawie prognoz amerykańskich meteorologów. ”…Z ostrzeżeń meteorologów amerykańskich wynika, że m.in. w Polsce może to być zima trzydziestolecia. Temperatura spadnie do minus 20 stopni Celsjusza, a poprzedzą ją obfite opady śniegu. Już w listopadzie ma być zimniej niż w poprzednich latach, choć przewagę nad śniegiem będzie miał deszcz. Jednak dużo zimniejsze powietrze ma nad Europę dotrzeć w grudniu – przyjdzie do nas znad Syberii. Największe mrozy skują Rosję i Ukrainę, ale syberyjska aura nie oszczędzi również Polski, zwłaszcza wschodniej. Synoptycy amerykańscy i brytyjscy przewidują, że w grudniu 2019 nastąpi istotne załamanie pogody. To już w tym miesiącu temperatura powietrza ma spaść znacząco. Ostra zima odpuści dopiero w lutym 2020”.

Zima i luty, jakie były, każdy widział; może warto by media z większą dozą ostrożności traktowały sezonowe prognozy pogody, nie tylko amerykańskich meteorologów. W sieci dostępne są już mniej lub bardziej katastroficzne prognozy na wiosnę i lato, warto je zapamiętać i zweryfikować jesienią.

Ryszard Klejnowski

29 luty, sobota, 60 dzień 2020 roku; 07:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.